

Téved az, aki úgy gondolja, felfázni csakis télen lehet. A legnagyobb nyári hőségben ugyanis éppúgy megtörténhet velünk, mint a hűvösebb évszakokban. Ráadásul a nők esetében genetikai adottságok is növelhetik ennek esélyét.
A felfázás kellemetlen tünetei, a szokottnál jóval gyakoribb vizelési inger, a csípős vizelet, az alhasi fájdalom főként nőknél jelentenek sok problémát. Már az elnevezés – felfázás – is a hidegebb időjáráshoz kötődik, de a nyári melegben ugyanúgy elkaphatjuk, vagyis az altestünk éppúgy kihűlhet, mint télen, amikor nem megfelelően vagyunk felöltözve. Elég csupán magunkon hagynunk a vizes fürdőruhát, mezítláb mászkálnunk a hideg kövön, vagy egy nyári záporban jól eláznunk. Ilyenkor könnyen kialakulhat hólyagfertőzés, amiért a kívülről betolakodó kórokozók a felelősek.
A tünetek önmagukért beszélnek: ha gyakori vagy sürgető vizelési inger lép fel, ráadásul égő érzéssel jár a hólyagürítés, sőt véres vizelet és alhasi, görcsös fájdalmak jelentkeznek, nem szabad félvállról vennünk a helyzetet! Súlyosabb esetben láz és derékfájdalom is tapasztalható, de ekkor már valószínűleg vesemedence-gyulladásról van szó, amivel akár kórházba is kerülhetünk.
A rengeteg folyadék segít
A triviálisnak tűnő alapszabályokat – fürdőzés után vegyünk fel száraz ruhákat, ügyeljünk a megfelelő intimhigiéniára, figyeljünk arra, hol és mennyi ideig ücsörgünk egy szál pendelyben – tehát feltétlenül be kell tartanunk, ha nem szeretnénk, hogy nyaralásunkat megpecsételje ez a kellemetlen betegség.
Ha bárki visszatérő hólyaghuruttal küzd, akkor urológushoz kell fordulnia, aki valószínűleg antibiotikum szedését fogja javasolni.
Vesekő: férfiaknál gyakoribb
A húgyutak fertőzése mellett előfordulhat azok kövessége is, bár a vesekő kialakulása inkább köthető örökletes tényezőkhöz, mint a felfázáshoz, ráadásul a tünetei is kellemetlenebbek.
A diagnózist nagyon könnyű felállítani, hiszen a fájdalom jellege egyértelmű: a görcs a vesék körül kezdődik, deréktájékon és a nőknél a nagyajkak és a hólyag felé sugárzik, míg a férfiaknál a herékbe, combra. Az éles, szúró fájdalom mellett sokszor hányinger, hányás is jelentkezik.
Érdekes módon a vesekövesség a férfiak között mintegy kétszer gyakoribb, de még a földrajzi élőhelyünk szerint is változik, gyakoribb ugyanis a forró éghajlatú és hegyvidéki területeken élőknél. Kialakulását – az örökletességen kívül – a mozgásszegény életmóddal is összefüggésbe hozzák, ezért radikális életmódváltással tudjuk csak elkerülni.