• 2025. április 26., szombat

Visszatérő felfázás


2024.11.19

A hólyaghurut sok nő problémája a hűvösebb hónapokban. Aki „szerencsésebb” gyógyszeres kúra után meg tud szabadulni tőle, másoknál viszont krónikussá válhat a gyulladás.



A sokszor felfázásnak nevezett megbetegedés leggyakrabban nőknél fordul elő. Bár a betegség kialakulásáért a szervezet lehűlését, a hideget tesszük kizárólag felelőssé, a tüneteket, a gyulladást mégis baktériumok okozzák. Ezek a baktériumok sokszor megtalálhatók akár a testfelszínen is. Rendszerint a húgycsövön keresztül jutnak be a szervezetbe, ott elszaporodnak, és húgyúti gyulladást okoznak, ami vizelés közben és után jelentkező szúró, égő érzéssel, komoly alhasi fájdalommal, gyakori, sokszor kínzó vizelési ingerrel, vizelési nehézségekkel, akár a vizelet véressé válásával is együtt járhat. Hogy a nőknél gyakoribb, annak anatómiai okai vannak: a húgycső nyílása, a hüvelybemenet és a végbélnyílás közelsége miatt a baktériumok könnyen bejuthatnak a húgycsőbe.

Ráadásul a női húgycső csupán néhány centiméteres, így a bejutott kórokozók gyorsan feljuthatnak a hólyagba, ott pedig a meleg környezet és a vizelet ideális körülményeket teremt a szaporodásukhoz. Mindehhez a vizelet „tartogatása”, menopauza után a nyálkahártya meggyengülő védekezési képessége, vagy a túlzásba vitt tisztálkodás, az antibiotikus kezelés miatt felborult baktériumflóra nagyban hozzájárulhat.

Kíméletes megoldások
Ha még nem vált összetetté a probléma, akár házi gyógymódokkal is komoly javulás, gyógyulás érhető el, ellenkező esetben azonban mindenképpen orvosi segítséget kell kérni. Dr. Varga Imre urológus főorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy célszerű megelőzni a bajt. Sokszor ismételt jó tanács, hogy érdemes minél több folyadékot inni, lehetőleg tiszta vizet, vagy gyógyteát. Ilyenkor a 2,5-3 liter sem sok, hiszen a fertőzést okozó baktériumok így könnyebben távoznak a szervezetből. A tejtermékek nem ajánlottak, mert fokozhatják a gyulladást. A gyógyteák közül érdemes bevetni a kamillát, ami köztudottan fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatású. Hatásos a cickafark, illetve a vizelethajtó teák közül a csalán, az édesgyökér és a fagyöngy. Ha súlyosabb a probléma, az orvos antibiotikum-kezelést ír elő.

Vegyen esténként meleg ülőfürdőt – ezt készítheti cickafark vagy zsályateával is, illetve tegyen a hasára meleg pakolást, és persze ügyeljen rá, hogy a dereka ne látszódjon ki a blúza alól, illetve ne üljön hideg székre, padra. A talpmasszázs, az akupunktúra és akupresszúra is sokat segíthet a probléma kivédésében és az akut tünetek kezelésében. Együnk vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételeket, sportoljunk, és próbáljuk meg elhagyni a káros szokásokat – hiszen minél erősebb az immunrendszerünk, annál hatékonyabban birkózunk meg a betegségekkel.

Dózsa-Kádár Dóra

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Túlsúlyunk árát veséink fizethetik meg Gyógyhír Magazin

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete Gyógyhír Magazin

Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a krónikus vesebetegségről Gyógyhír Magazin

Hazánkban 1,5 millió embert érint az idült vesebetegség Gyógyhír Magazin

Amit az inkontinenciáról tudni kell Gyógyhír Magazin

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája