• 2025. április 26., szombat

Most minden eddiginél fontosabb a tesztelés


2021.04.15

Április közepén már 3 millió embert oltottak be nálunk koronavírus elleni vakcinával. Sajnos szó sincs azonban arról, hogy hátradőlhetünk. Egyre több jelzés érkezik a világ több országából arról, hogy a kínai Sinopham vakcina a második oltás után sem biztosít elegendő védettséget, azaz nem termelődik elegendő antitest a beoltottak szervezetében. 



Nagyon fontos lenne pedig, hogy megfelelő mennyiségű antitest legyen a vérünkben, hiszen nagyrészt ezek a fehérjék védenek meg az ismételt fertőzéstől illetve enyhítik a betegség tüneteit. Az antitestek kialakulhatnak úgy, hogy korábban már átestünk a fertőzésen, vagy pedig annak köszönhetően, hogy megkapjuk valamelyik vakcinát. Érdemes azt is tudni, hogy az oltások beadása után nagyobb az antitestek mennyisége, mint egy korábbi fertőzés után. Az sem mindegy azonban, az oltás mennyivel emeli meg a szintjüket. Világszerte már több tízmillió embert oltottak be a Sinopharm vakcinájával, és felmerült a gyanú, hogy a második oltás után sem alakul ki a megfelelő védettség. Az Egyesült Arab Emirátusokban éppen ezért állítólag már a harmadik adag beadásával kísérleteznek. 

hirdetés

Hány embert érint ez? 

Viszonylag sok honfitársunkat érintheti a probléma. Szíjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter év elején ötmillió adag Sinopharm vakcina szállításáról állapodott meg, aminek május végéig kell megérkeznie. Ezzel a mennyiséggel 2,5 millió embert lehet beoltani. Az viszont már más kérdés, hányan lesznek, akik valamelyik másik vakcinát kérik helyette. A Medián és a 21 Kutatóközpont néhány hete készült közös felmérése szerint a kínai vakcinának a legkisebb a támogatottsága. 
Azok sincsenek azonban tökéletes biztonságban, akik valamelyik másik vakcinát kapták meg. Most kezdenek gyűlni a tapasztalatok a tömeges oltásokról, és ezek azt mutatják, hogy az antitestek szintje még a legmodernebb, mRNS-típusú oltások esetén is elkezd csökkenni a második adag beadása után körülbelül hat hónappal. Ez nem jelenti azt, hogy az oltás akkor már nem hat. Bonyolult folyamatról van szó, és az antitestek csak az immunválasz egyik részét jelentik, úgyhogy az is elképzelhető, hogy a védettség hónapokkal vagy – bizonyos esetekben – akár évekkel is tovább tart. Mégis fontos információ lehet, vannak-e még antitestek a vérünkben. 

 

Honnan tudhatom, mennyi antitest van a szervezetemben? 

Ha kínai vakcinát kaptál, vagy korábban estél át a koronavírus-fertőzésen, akkor csak találgathatod, hogy van-e antitest van a véredben. Biztos módszert az jelent, ha elvégzel magadon egy antitest gyorstesztet. Mindössze néhány ezer forintért már meg lehet vásárolni őket. A gyártó figyelmeztet, hogy teszt elvégzéséhez és az eredmények értékeléséhez egészségügyi szakszemélyzetre van szükség, de például háziorvoshoz fordulhatsz ezzel a problémával. 

A legfontosabb, hogy tisztában legyünk egészségi állapotunkkal, és ez járvány idején mást jelent, mint egyébként. Most érdemes azt is tudnunk, mennyi antitest van a vérünkben. (x)
 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók Gyógyhír Magazin

Az USA-ban megszűnnek az előzetes állatkísérletek Gyógyhír Magazin

Hiánypótló kezdeményezéseket díjaztak Gyógyhír Magazin

Magyarországon elsőként indulhat el a mióma vágás nélküli műtéti kezelése Gyógyhír Magazin

Második éve robog a Novartis szűrőprogramja: öt város, 2000-nél több szűrés Gyógyhír Magazin

Digitális egészségügy a korszerűbb ellátásért: páciensélmény, minőségi szol... Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája