

Tényleg mi vagyunk az egyetlenek, akik képesek akárhányszor megégetni magunkat a sütőből kivett tepsivel? Valóban csak mi tudjuk elvágni az ujjunkat egy papírdarabbal is? Sokunkban felmerül a kérdés az apró háztartási sérülések kapcsán, de amekkorát fordult velünk a világ, ezek mind zárójelbe kerülnek a hétköznapok egyáltalán nem hétköznapi megpróbáltatásai mellett.
Itt a tavasz, a kerti munkák és a kerti partik „szükségszerűen” a szezonális balesetek ideje, de mindezek most banálisnak tűnnek. Mégsem szabad elfelejteni, hogy fegyelemre és figyelemre mindig szükség van. Ne legyintsünk a helyes sebkezelés szabályaira, melyeknek ugyanúgy a higiénia, a fertőtlenítés az alapja, mint a vírus elleni védekezésnek!
Étkezés előtt magától értetődik a kézmosás – és ennek fontosságát ma nem győzik eléggé hangsúlyozni az egészségügyi szakemberek –, de vajon egy sérülés után miért nem ösztönös a sebkezelés fontos lépése, a fertőtlenítés? Egy felmérés szerint a konyha a legveszélyesebb terep egy magyar háztartásban. Egy felmérésben megkérdezettek több mint fele általában sütés-főzés közben sérül meg. Sok esetben elég az otthoni sebkezelés, de ismerni kell a szabályait – mondta korábban lapunknak dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász.
hirdetés
A seb jellege határozza meg a kezelés lépéseit
A sebeket tulajdonságaik alapján osztályozhatjuk: mélységük, elhelyezkedésük, keletkezésük oka, fertőzöttségük foka szerint. Természetesen a seb jellegétől függően kell felállítani a kezelés lépéseit, az alkalmazott módszereket és készítményeket – magyarázta a szakorvos. Sérüléskor egyébként azonnal beindul a szervezet öngyógyító mechanizmusa. Legjobb, ha tiszta folyó vízzel mossuk le még a legbanálisabbnak tűnő horzsolást is, de használhatunk fiziológiás sóoldatot is. Alkoholos kézfertőtlenítő, ragtapasz, steril mull-lap – hajtogatott szélű, hogy a szálak ne kerülhessenek a sebbe. Olló és gumikesztyű jó, ha van otthon, a sebfertőtlenítő spray-k is különösen praktikusak.
A bőrgyógyász szakorvos ugyanakkor nem javasolja a különböző hintőporokat a felülfertőződés miatt. Mindenképpen orvosi ellátásra van szükség, ha a sebben idegen anyag van – természetesen nem szálkára gondolunk – vagy ha különleges fertőzésveszélynek van kitéve, például kutyaharapás vagy valamilyen piszkos tárgy okozta.
Dózsa-Kádár Dóra