

Aki egyszer átesett az új típusú koronavírus-fertőzésen, az nagyobb védettséget élvez a delta variánssal szemben, mint aki nem fertőződött meg, de megkapta a vakcinát – derült ki egy friss izraeli kutatásból. Egy 700 000 fős izraeli tanulmány két héttel ezelőtt megállapította, hogy fertőzöttek 27-szer kisebb valószínűséggel kaptak második tüneti covid-fertőzést, mint azok, akiket oltottak. A tudósok ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a védőoltás továbbra is létfontosságú.
A SARS-CoV–2 fertőzés után kialakuló természetes immunválasz lényegesen nagyobb védelmet nyújt a koronavírus delta variánsa ellen, mint a (vizsgálatban szereplő) Pfizer-BioNTech vakcina két dózisa – idézi a Science összefoglalója egy nemrégiben nyilvánosságra hozott nagyszabású izraeli tanulmány eredményét.
A most közzétett adatok szerint azok, akik egyszer már átestek a fertőzésen, sokkal kisebb valószínűséggel kapták el a vírus delta variánsát, és sokkal kisebb valószínűséggel mutattak tüneteket, vagy kerültek kórházba súlyos lefolyású Covid–19 fertőzéssel, mint azok a beoltottak, akik egyáltalán nem estek át a betegségen.
A tanulmány Izraelben, a világ egyik legjobban átoltott országában több tízezer páciens bevonásával készült 2021. június 1. és augusztus 14. között, amikor a legtöbb fertőzést a vírus delta variánsa okozta. A kutatás vezetői szerint ez az eddigi legnagyobb valós megfigyeléseken alapuló tanulmány, amely összehasonlította a SARS-CoV–2-vel szembeni természetes és a vakcinával kiváltott immunitást. A kialakult antitestes védettségről könnyen megbizonyosodhat mindenki, hiszen már könnyen elérhetőek a kimutatásukra alkalmas otthon elvégezhető antitest tesztek.
hirdetés
A kutatók megállapították, hogy azok, akik korábban már átestek a betegségen, és kaptak egy adagot a Pfizer-BioNTech vakcinából, nagyobb mértékben védettek az újrafertőződéssel szemben, mint azok, akik átestek a betegségen, de oltást nem kaptak.
Az új tanulmány segíthet választ adni a kérdésre, hogy a fertőzésen átesetteknek szükségük van-e mindkét adag vakcinára. Például a jelenlegi amerikai ajánlás szerint nekik is teljes körű oltást kell kapniuk, más országokban, köztük Németországban, Franciaországban, Olaszországban és Izraelben azonban csak egy adag vakcinát kapnak azok, akik korábban már átestek a betegségen.
Fertőző betegségekkel foglalkozó szakértők ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a Pfizer-BioNTech vakcinája és a többi Covid–19 elleni védőoltás nagymértékben véd a súlyos megbetegedések és a halálozás ellen. Arra is figyelmeztetnek, hogy a nem beoltottak szándékos fertőzése rendkívül kockázatos lenne.
A tanulmányt áttekintő egyik független szakértő, Marion Pepper, a seattle-i Washingtoni Egyetem immunológusa arra figyelmeztet, hogy
bár a kutatás a természetes immunitás előnyeit mutatja be, nem veszi figyelembe, hogy a vírus milyen károkat okoz a szervezetben, amíg kialakul az immunvédelem.
Hozzáteszi: „A COVID–19 már több mint négymillió ember halálát okozta világszerte, és feltételezések szerint a delta és más SARS-CoV–2 változatok halálosabbak, mint az eredeti vírus.”
Michel Nussenzweig, a New York-i Rockefeller Egyetem immunológusa az idézett tanulmány kapcsán azt mondta: a korábban fertőzött, beoltott embereknél kapott izraeli eredmények megerősítik a Rockefeller Egyetem munkatársa, Paul Bieniasz és mások által a Nature és Immunity folyóiratokban publikált laboratóriumi eredményeket.
Ezek azt mutatják, hogy a SARS-CoV–2 ellen természetes immunitást kialakító, majd beoltott emberek immunrendszere kivételesen széles körű és erős antitesteket termel a koronavírus ellen. Nussenzweig csoportja olyan adatokat tett közzé, amelyek szerint a koronavírus-fertőzésből felépült embereknél akár egy évig is egyre több és egyre többféle koronavírus elleni antitest fejlődik. Ezzel szemben, mondja, a kétszer oltott embereknél a második adag beadása után néhány hónappal megszűnik a teljes memóriaantitest-komplexum erősségének vagy spektrumának növekedése.