• 2025. április 26., szombat

Napsugárzás okozta bőrproblémák


2024.08.02

Régóta várjuk már a nyarat, hiszen a meleg és napfényes idő a jókedvre is garancia. Nem árt azonban odafigyelnünk a hőség okozta veszélyekre, érdemes védeni magunkat a káros napsugarak ellen.



Köztudott, hogy a napsütés elengedhetetlen az élethez. Egyebek mellett javítja kedélyállapotunkat, segíti napi ritmusunk kialakulását, valamint lehetővé teszi bőrünkben a D-vitamin előállítását, ami fontos a kalcium beépüléséhez a csontokba. A napfény hiánya csontritkuláshoz és depressziós állapothoz vezethet D-vitamin-utánpótlás nélkül. Fontos azonban, hogy a napsütés áldásos hatásait megfelelő körültekintéssel élvezzük – tanácsolja dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász. Sokszor és sokan említik a napozás és a mesterséges UV-fény okozta károsodások veszélyét, mégsem teszünk meg mindent azért, hogy ezt elkerüljük, csökkentsük. 

Herpesz vs. afta
Bár az ajakherpesz gyakran a hidegebb hónapokban, a megfázásos időszakban jön elő, nyáron sem lehetünk ellene teljesen védettek. A meleg, a napfény, az idegeskedés – például nyaralás előtt –, az átmenetileg gyengébb immunrendszer, vagy akár egy jó vacsora is kiválthatja a hólyagok megjelenését! A herpesz csúnya – még akkor is, ha ma már számtalan módon „eltüntethető”, az afta pedig nagyon fájdalmas – olykor még a nyelés is nehezünkre esik. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának okát azonban még nem tudják az orvosok, bár összefüggésbe hozzák a szervezet védekezőképességének gyengülésével. 

Hajlamosító tényezők
Szájüregünk fokozott veszélynek van kitéve a baktériumokkal szemben, hiszen a külvilággal közvetlenül érintkezve rengeteg kórokozó jut a szervezetünkbe nap mint nap. 
Az egészséges immunrendszer gond nélkül felveszi a harcot velük, azonban egy betegség, fertőzés, vagy akár csak egy évszakváltás következtében szervezetünk legyengülhet. Ennek egyik jele, ha apró fekélyek keletkeznek a szájüregben. Ez a kicsi hámsérülés az afta, ami magától jön és megy, de közben sok bosszúságot okoz. Az aftával ellentétben a herpesz többnyire az ajkakon jelentkezik.

A vírus akkor is fertőz, ha a seb már hegesedik, sőt még akkor is tovább lehet adni a betegséget, ha az éppen lappangó fázisban van, vagyis nincsenek látható jelei. Nyári táborok alkalmával a gyerekek gyakran fertőződnek: a közös evőeszköz vagy pohárhasználat az egyik legjobb „módszer” arra, hogy egy életre megszerezzék a vírust. Végleges ellenszere sajnos egyelőre nincs, a tünetek enyhítésére kenőcsöt, illetve tablettát rendelnek a bőrgyógyászok. Az ajakherpesz egyébként önmagától is elmúlik, de gyógynövény tartalmú átlátszó gél használatával meggyorsíthatjuk a gyógyulást. Általános szabály, hogy a kezelés akkor hatásos, ha minél hamarabb elkezdődik. 

Az immunrendszer erősítésére és a száj baktériumflórájának egyensúlyban tartására egyaránt alkalmas a cink rágótabletta. Amikor kialakult a herpesz, sokat segíthet napi 2-3 adag. Ajánlott ilyenkor a C- és a B-vitamin is. 

A fotó illusztráció: pixabay.com

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A ChatGPT hibátlanul felismeri a leggyakoribb bőrproblémákat Gyógyhír Magazin

Szabad-e tavasszal levetetni az anyajegyet? Gyógyhír Magazin

Bőrrákra utalhat-e, ha vérzik az anyajegy? Gyógyhír Magazin

10 bőrápolási tanács a téli hónapokra Gyógyhír Magazin

Így maradhat télen is hidratált és ápolt a kezünk Gyógyhír Magazin

Szépségkezelések, hogy legjobb formájában legyen az év végén Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája