

Hosszasabb sebgyógyulás esetén elengedhetetlen a rendszeres sebápolás, melynek fontos része a kötéscsere. Korszerű anyagokkal, szakszerűen végezve elkerülhetjük a komplikációkat, és meggyorsíthatjuk a hámosodást.
A sebgyógyulás első fázisában, amikor még gyulladásos folyamatok is zajlanak, és fontos cél a seb kitisztítása illetve tisztán tartása, fokozottan ügyeljünk a fertőtlenítésre és a higiéniára. Hasznos, ha a sebkötözéshez szükséges kellékeket összeszedjük, mielőtt munkához látnánk. Készítsük elő a következőket:
▶ Sebfertőtlenítéshez használatos fertőtlenítő oldat vagy spray.
▶ Steril kötés, ami lehet steril géz vagy előrecsomagolt kötszer.
▶ Szükség esetén kötésrögzítő (pl. öntapadó rögzítőpólya).
▶ Eldobható kesztyű, ami egyrészt védi a kezet a sebből távozó maradványoktól, illetve óvja a sebet a kezünkön lévő káros mikrobáktól.
Először is mossunk kezet meleg vízzel és szappannal, és az ujjak közét se hagyjuk ki, így nem viszünk át semmilyen kórokozót a sebbe. Töröljük a kezünket tiszta törölközőbe vagy eldobható papírtörlőbe. Biztonság kedvéért egy pár tiszta, eldobható kesztyűt is fel lehet húzni.
Vegyük le a régi kötést. A kötés eltávolítását megkönnyítheti, ha a ragasztós felületet kissé átnedvesítjük, de vigyázzunk, hogy a kötés ne ázzon át. Nézzük meg a sebet. Ha bármilyen fertőzésre utaló jelet észlelünk – kellemetlen szag, gennyes seb, szokatlan fizikai elváltozás –, forduljunk orvoshoz. Ha nincs komplikáció, hajtogatott gézlapot használva, a seb szélétől kifelé haladva körkörös mozdulatokkal tisztítsuk meg a sebkörnyéki bőrt, a sebet speciális sebfertőtlenítő spray-vel vagy oldattal fertőtlenítsük. Ezután fedjük le sebfedőlappal vagy védőréteggel ellátott sebpárnával úgy, hogy a kötszer az ép bőrön, a sebszélnél szélesebben helyezkedjen el. Végül ragasszuk le teljesen a sebfedőt, vagy rögzítsük öntapadó kötésrögzítővel. A használt kötszert fertőző anyagként kell kezelni, ezt a gumikesztyűvel együtt sérülésmentes nejlonzsákban tegyük a szemetesbe. Ha végeztünk, mossunk kezet újra alaposan.
hirdetés
A bekötött sebet is óvjuk
Ügyeljünk arra, hogy a kötszer kívülről tiszta és száraz maradjon. A napi tisztálkodás során is vigyázzunk a sebre, ne érje túl sok víz. Habár vannak vízálló kötések, fürdés helyett válasszuk a zuhanyozást, és lehetőleg hagyjuk ki a seb területét. Ha a kötés leesik, vagy tisztálkodás közben nedves lesz, azt újra ki kell cserélni, az átázott kötés ugyanis nem védi a sebet, átereszti a kórokozókat, így a seb felülfertőződhet. Erősen váladékozó sebeknél előfordul, hogy a kötés a seb felől átázik, ezeket a sebeket naponta többször át kell kötni.
Korszerűbb kötszerek a gyorsabb gyógyulásért
A hagyományos, gézalapú kötözőanyagok használatánál előfordulhat, hogy a sebváladék átüt, belekerül a ruházatba, ágyneműbe, illetve a kötszer beleszárad a sebágyba. Ilyenkor a kötéscsere nemcsak fájdalommal jár, hanem feltépődhet a sebalap egy része vagy a sebszél, és visszaesik a gyógyulás folyamata.
A korszerű sebellátás azonban más szemlélettel működik. Az alapelv az, hogy ne hagyjuk kiszáradni a sebet, hanem használjuk saját nyirokrendszerünk gyógyító anyagait – amit az úgynevezett „nedves sebkezeléssel” tehetünk meg. Ehhez igazodva az utóbbi évtizedekben megjelentek azok a modern kötszerek, amelyek képesek a sebváladékot felszívni és magukban tartani, és optimális nedves sebkörnyezetet biztosítanak a gyógyuláshoz. Egyedi, steril csomagolásuk is biztosíték arra, hogy kórokozóktól mentes anyagot helyezhetünk a sebre.
A hámosodást támogatja a nedves, ugyanakkor jól szellőző környezet. A korszerű kötés légáteresztő, elvezetik a felesleges váladékot de nem engedik kiszáradni a sebet, ideális körülményeket teremtve a seb mielőbbi gyógyulásához. Hagyományos géz használata esetén kenőcsos sebfedő hálóval biztosítható a váladék elvezetése, megelőzhető a var kialakulása és a kötés sebbe ragadása. A kenőcs ápolja a sebszéleket, támogatja a hámosodást, a kötés cseréje pedig fájdalommentes és biztonságos.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
▶ Ha a seb piros, gennyes, bűzös, lüktető, fájdalmas.
▶ Ha a megszokottól eltérő váladékozást észlelünk.
▶ Ha a seb körül piros lesz a bőr.
▶ Ha nem látunk javulást.
▶ Ha a beteg lázas lesz.
Szerdahelyi Krisztina