

Náthára késő ősztől lehet számítani, az influenzajárvány rendszerint január végén, február elején jelentkezik. Ezekre a felső légúti fertőzésekre fogékonnyá tesz a szervezetben kialakult vitaminhiány, a stressz, ám az immunrendszer védelmet nyújthat a betegségek ellen.
A megfázás (más néven meghűlés vagy nátha) a felső légutak vírusos fertőzése, amely emberek között a leggyakoribb fertőzéstípusnak számít: felnőtteknél évente átlagosan egy-két alkalommal jelentkezik a pár napig tartó, torokfájással, köhögéssel, orrfolyással és lázzal járó nátha. A megfázásra gyógymód nincs, így a betegség kezelése a tünetek enyhítésére és megszüntetésére koncentrál. Éppen ezért a nátha elleni küzdelem egyik legfontosabb eleme a megelőzés: a vírus terjedését rendszeres, alapos kézmosással, szükség esetén arcmaszk viselésével nehezíthetjük.
A téli hónapok a szokottnál jobban igénybe veszik az immunrendszerünket, a különböző kórokozók és vírusok pedig lesben állnak. A védekezésben nemcsak a C-, hanem a D-vitamin is sokat segíthet. Ha szervezetünkben kevés a D-vitamin, növekszik a felső légúti fertőzések, így a nátha és az influenza veszélye. Noha a szakemberek hangsúlyozzák, hogy további kutatásokra is szükség van ebben a kérdésben, azt tanácsolják, hogy napi rendszerességgel pótoljuk a D-vitamint.
Tippek a nátha ellen
Sokat segíthet a forró zuhany, a forró fürdő. A fürdés után maradjunk még pár percet a gőzben, az orrnyálkahártya duzzanatát ugyanis a nedvesség csökkenti. Ugyanezen okból párologtassunk a hálószobában is, de figyeljünk arra, hogy a túl párás levegő sem kedvező. Az orrüreg és arcüreg eldugult járatait segít megnyitni az arcra, orra helyezett meleg, forró borogatás is. Hatásos a sós vizes öblögetés: egy pohár vízbe tegyünk kevés sót, és gargalizáljunk vele, majd az orrnyílásokat is mossuk át a sós oldattal naponta többször. Ugyanezt a célt szolgálják a tengervizes orrspray-k. Segítenek a gyógyteák is, közülük a leghatékonyabb talán a gyömbértea.