

Ma, amikor nincs ember a földön, akinek ne kúszna be a gondolataiba milliószor a vírusveszély, a társas érintkezés szabályai gyökeresen megváltoztak, fénytörésben látjuk az életünket. Ép testben ép lélek – tartja a mondás, de egy percre meg is fordíthatjuk: fegyelemmel és figyelemmel érdemes az előttünk álló hetekre tekinteni, és amellett, hogy szervezetünk védekezőképességét erősítjük, fejben, lélekben is helyt kell állnunk.
Különös időket élünk, hiszen nincs is olyan orvosi téma talán, amiről elsőként ne a koronavírus jutna eszünkbe. Tegye fel a kezét, aki az elmúlt években gondolatban fohászkodott a csöndért, a lassúságért, a nyugalomért? Van-e olyan, aki időnként szeretett volna kifutni a világból, hátrahagyva a telefonokat, céges leveket, határidőket, kötelességeket, ügyintézést, kommunikációt? Eszünkbe jutott-e, hogy a stressz, a túlhajszoltság leállásra kényszeríthet? Házi karanténra mondjuk nem gondoltunk, még kevésbé vágytunk, de az elszigeteltség nem kell, hogy kényszerű magányt jelentsen! Sőt!
hirdetés
A test beszél
„Amikor úgy érzed, nincs időd lazítani, tudd, hogy most van rá a legnagyobb szükséged.” Matt Haig angol író, újságíró gondolata is rávilágít arra, hogy a stressz sokunk mindennapi életének kísérője. Csalánkiütés, pikkelysömör, ekcéma, akne, rosacea, herpesz: bőrbetegségek, melyek tünetei súlyosbodhatnak, ha valamilyen külső környezeti tényező miatt kibillenünk lelki egyensúlyunkból. Náthás, influenzás megbetegedések után, fontos események előtt, nyaralás alatt…
A tartós stressz, a szorongás, a levertség, a pánik vagy a depresszió gyengítik az immunrendszert, ezért fogékonyabbá válunk a bőrproblémák kialakulására is. Az ajkakon, esetleg az orr környékén megjelenő fehér-sárga hólyagokat mindenki ismeri, hiszen a hólyagok okozóját, a herpes simplex vírust 10 emberből 8 hordozza. A szerencsésebb vírushordozók megússzák a tüneteket, sokan azonban már jól ismerik az égő, viszkető, bizsergő érzést, amely után hamarosan megjelenik a herpesz.
A puszi, a kézfogás törölve.
Gyermekkorunkban legtöbbször szüleinktől, rokonainktól kapjuk a herpeszvírus egy-egy puszival. Később a kézfogás lehet a veszélyforrás, de akár egy hanyagul elmosott pohár vagy borotva is elindíthatja a herpeszvírus terjedését. Ezért nagyon fontos, hogy legyünk elővigyázatosak, tartsuk be az alapvető higiéniai szabályokat! A vírus akkor is fertőz, ha a seb már hegesedik, sőt, még akkor is tovább lehet adni a betegséget, ha az éppen lappangó fázisban van, vagyis nincsenek látható jelei. Végleges ellenszere sajnos egyelőre nincs, a tünetek enyhítésére kenőcsöt, illetve tablettát rendelnek a bőrgyógyászok. Az ajakherpesz egyébként önmagától is elmúlik, de kezeléssel meggyorsíthatjuk a gyógyulást.
A herpesz vírusok családjába számos kórokozó tartozik. Többi között az ajak és a nemi szervek egyes betegségeit okozó herpes simplex vírus, a bárányhimlőért és az övsömörért felelős varicella-zooster vírus, vagy a mirigylázat okozó Ebstein-Barr- vírus - magyarázta
dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász, kozmetológus. Terhes nők esetében különösen veszélyes lehet, ha a nemi szerveken a szülés körüli időszakban jelentkezik a betegség.
Dózsa-Kádár Dóra