

A száraz szem szindróma a magyar lakosság 10-30%-át érintő szembetegség, melynek tünetei az életkor előrehaladtával fokozódhatnak. A jelenség egy valós probléma, nem csupán egy „érzet”.
Könnyebben alakul ki szemszárazság azoknál, akik sokat ülnek számítógép előtt, mert egy kísérlet szerint ilyenkor fele annyit pislognak az emberek, mint például könyvolvasás közben – mondta a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója. Nagy Zoltán Zsolt a köztelevízió műsorában arról beszélt, hogy a modern életvitel körülményei (az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség, a kontaktlencseviselés) miatt egyre többen szenvednek a száraz szem kellemetlen tüneteitől. A betegség égő, csípő, szúró érzéssel jár, hosszú távon károsíthatja a szemfelszínt, hámhiányt, fekélyt okozhat, és könnyebben alakulnak ki bakteriális és más fertőzések is. Hogy elkerülhessük, tudatosan oda kell figyelni a pislogásra, párásítani kell a levegőt, vigyázni kell a megfelelő világításra, és óránként szükséges pihenni egy kis ideig.
Könnyfakasztó
A könny szemünk legfőbb védelmezője. Funkciója sokrétű: kimossa a szemből az idegen testeket, nedvesen tartja a felszínt, táplálja és oxigénnel látja el a szemet. Dr. Kósa Tünde szakorvos is arról beszélt korábban lapunknak, hogy a szem érzékenyen reagál a külvilág káros hatásaira, a füstös, poros környezetre, a nap veszélyes UV-sugárzására, fontos tehát védekezni ezek ellen. De gondolni kell a belső védelemre is, melyben a vitaminok, flavonidok, az antioxidánsok segítenek sokszor egymás hatását is erősítve.
A luteint és a zeaxantin azért fontos – és idővel szükséges pótolni –, mert csökkenti a szürkehályog és az ún. macula degeneráció kialakulásának kockázatát. A szó hagyományos értelmében a száraz szem betegség nem gyógyítható, vagyis nincs olyan terápia, amitől a probléma végleg megszűnik. Kezelni azonban lehet és fontos is – hangsúlyozta a szakember, aki elsősorban természetes gyógymódokat javasol, hangsúlyozva, hogy műkönnyekből tartósítószer-menteset érdemes választani. Ezenkívül a szemhéjak kíméletes nedvesítése (például speciális spray-vel), a levegő páratartalmának növelése (például párologtatással, a mosott ruhák lakásban való szárításával) is segíthet a panaszok enyhítésében. Ha a tünetek nem múlnak, mindenképpen menjünk szakorvoshoz!
Tartsa szem előtt!
Luteint és a zeaxantint tartalmaznak a zöld leveles zöldségek, a cukkini, a kukorica, a fűszerpaprika, a kivi, a narancs és a paradicsom is. Az A-vitamin megelőzi a farkasvakságot, ezért együnk minél több csukamájolajat, májféléket, narancs- vagy citromsárga zöldségeket, gyümölcsöket. A C-vitamin antioxidáns, sejtjavító (megköti a szabad gyököket), csökkenti a homályos látás kialakulásának esélyét. Hasznos az E-vitamin is, illetve az omega-3 zsírsav, amelyből a halfélékben van sok. A túlzott UV sugárzásnak kitett szemben égető érzés jelentkezik, ami nagyon hasonlít a leégés során tapasztalt fájdalomra. A kellemetlen érzés mellett akár homályos látás is felléphet, így, ha tehetjük, már a kora tavaszi napokon is viseljünk napszemüveget!