

Úgy terveztem, tudományos téziseket írok a leggyakoribb szájbetegségekről, tudják, miszerint tízből hat ember (közelről) ismeri az aftát, és a felnőttek 90%-a tapasztalta már a herpesz kellemetlen tüneteit. A vírus bennünk él, már kisgyermekkorban cseppfertőzéssel kerül a szervezetbe, és az idegek mentén telepedik meg. A később látható és érezhető tünetek már csak fellángolásai a meglévő fertőzésnek…
…itt tartottam gondolatban, képzeletben átugorva a fertőzés és a vírus szavakat, amikor arra jutottam, egyetlen fogalom fémjelezheti az írást, a stressz…Stresszelni teljesen felesleges – persze, könnyű ezt mondani. De mit csináljunk, ha van és sok a munka, ha nincs vagy éppen kevés a pénz? Ha ezer színben pompázik az ősz, de a négy fal közé kényszerülünk betegség, nehézség vagy éppen a világjárvány okán. Hiszen minden mindennel összefügg.
Élni szuper stresszes dolog…
…fűzhetném hozzá egy rövid kitérővel, és a – nem túl nagy – bölcsességgel: mindenkinek a saját stressze okozza a legnagyobb gondot, az állandósult stressz pedig tényleg tönkreteheti az egészségünket, ha nem figyelünk oda. De miért és hogyan is? A választ csaknem 100 éve Selye János világhírű kutató adta meg. Egyetemista korában kezdett foglalkozni a később stressznek nevezett teóriával, pontosabban azzal, hogy hogyan hatnak az emberi szervezetre a sérülések és betegségek, és az ember hogyan tud ezekkel megküzdeni. A stressz nem véletlenül okoz fizikai tüneteket is. Gondoljunk csak arra, hogy az állatvilágban és az embereknél is ösztönszerű reakció a stresszválasz, amikor felismerjük a veszélyt. Ha bajvan, a hormonrendszer azonnal reagál, adrenalint és mellékvesekéreg-hormont (kortizolt) bocsát ki, és „mozgósítja” a szerveket.
Tegyük hozzá, a stressz meglehetősen kétarcú fogalom. Van a jó, ami megszínesíti a napjainkat, és van a fenyegető, ami veszélyeztetheti az életünket. De ha már a kétarcú szót használtam, van egy mondás, miszerint ha a szem a lélek tükre, az arc azt mutatja, hogyan bánunk a szervezetünkkel.
Az izgalom biológiája
A szájnak (a nyálkahártyának) többféle betegsége lehet. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának okát azonban még nem ismerik az orvosok, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével. Egy világjárvány árnyékában furcsa most belegondolni, hogy az ajakherpesz napjaink egyik leggyakoribb és legelterjedtebb fertőző betegsége. Tünetei megjelenhetnek legyengült immunrendszer esetén, akár láz kíséretében, hormonális változás kísérőjeként, de stressz és higiéniás problémák (evőeszközök nem megfelelő tisztítása) is kiválthatják. A hólyagokat kezelhetjük diszkrét átlátszó géllel, krémekkel, tapaszokkal, tablettákkal. Az afta ellen is hatásos a diszkrét átlátszó gél, a fertőtlenítő-fájdalomcsillapító zselék és szájöblögetők, és fontos, hogy kerüljük az aprómagvas (dió, mogyoró, mandula), illetve csípős ételeket.
Dózsa-Kádár Dóra