

Szeretjük a nyarat és a napsütést... úgy általában, de nem feledkezhetünk el arról, hogy veszélyei is lehetnek. Három alapszabályt sosem késő hangsúlyozni: kerüljük a napot, amikor az a legerősebb, vagyis délidőben, használjunk napvédő készítményeket, öltözzünk fel praktikusan, mindig legyen nálunk napszemüveg, kalap vagy sapka.
Mit tegyünk, ha elaludtunk a strandon vagy éppen a tűző napon biciklizve nem vettük észre, hogy a sugárzás mennyire erős? Egyszóval: ha estére lángvörösek lettünk… Dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász azt mondja, a napfénynek sok kedvező élettani hatása van, a túlzott napozás hatására azonban az érintett területen bőrgyulladás alakulhat ki, amely nemcsak bőrpírral, hanem fájdalmas, égő érzéssel, súlyosabb esetben hólyagok képződésével is jár.
A leégés tulajdonképpen a bőr külső rétegeinek, a felhámnak és az irhának a kivörösödése és begyulladása a túlzott mértékű napfény hatására. Megkülönböztetünk enyhe, némi bőrpírral járó, valamint közepes, apró hólyagok formájában jelentkező leégést. Súlyos leégéskor a bőr sötét liláspirossá válik, és a fájdalmas tüneteket hidegrázás és láz is súlyosbítja. A leégett bőrterületet nem javasolt zsíros vagy olajos krémekkel, testápolókkal bekenni közvetlenül napozás után. Ezek a szerek ugyanis eltömítik a pórusokat. A szappan és más erős kémhatású mosakodószerek használata szintén nem ajánlott, mert irritálhatják a bőrt.
A napégés után a legfontosabb, hogy a sérült bőrt megfelelően hűtsük le és igyunk nagyon sok folyadékot. Általánosan elmondható, hogy a napégés kezelésére a nagy víztartalmú, kevéssé zsíros készítmények a legjobbak. A felszakadó hólyagokat fertőtlenítő, hámosító készítményekkel kell kezelni. A nagyfokú napégés bőrtüneteit gyakran kísérheti rossz közérzet, láz, hányinger és hányás, ilyen esetben a tünetek kezeléséhez orvosi segítség szükséges.
Köztudott, hogy a napsütés elengedhetetlen az élethez. Egyebek mellett javítja kedélyállapotunkat, segíti napi ritmusunk kialakulását, lehetővé teszi bőrünkben a D-vitamin előállítását, ami fontos a kalcium beépüléséhez a csontokba. A napfény hiánya csontritkuláshoz és depressziós állapothoz vezethet D-vitamin utánpótlás nélkül.
Kendőzetlenül
Az enyhébb napégés kezelésére számos növényi készítményt is használhatunk.
Az aloe vera régóta használt szer az égési sérülések gyógyításában. Az aloe gélje antibakteriális hatású, amely az immunrendszert stimulálva elősegíti a hámréteg gyógyulását. A kamilla leginkább gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. Virágából erős teát készítve borogatásként alkalmazhatjuk a leégett bőrfelületen. A körömvirág nemcsak gyulladáscsökkentő, hanem antibakteriális és gombaölő hatása révén számos esetben alkalmazható gyógynövény. A friss égési sérüléseket teával borogassuk, későbbi gyógyulását pedig segítheti a körömvirágkrém. A hűvös borogatás enyhíti a fájdalmakat. A levendula, a rozmaring és az eukaliptusz nyugtató hatása miatt szintén jó megoldás lehet a begyulladt bőrre. Ezeket az olajokat langyos fürdővízbe csepegtetve vagy aromaterápia formájában lehet használni; friss sérülésekre közvetlenül ne kenjük őket.
Dózsa-Kádár Dóra