• 2025. április 26., szombat

Hegkezelés – minden korban, mindenkorra!


2016.10.03

A vágások és horzsolások meglehetősen hétköznapiak, de akár maradandó nyomot is hagyhatnak, nem beszélve a komolyabb sérülésekről vagy a műtétekről. A hegek hatással lehetnek önbizalmunkra, megváltoztathatják szokásainkat, viselkedésünket, ezért érdemes törődni velük. 



A sérült bőr gyógyulása során kötőszöveti rostokat képez. Ennek során jól látható heg alakul ki, amely optimális körülmények között fél- egy év alatt elhalványodik. Ez azonban nincs mindig így, érdemes bevatkozni. Léteznek olyan krémek, gélek, amelyek elnyomják a hegszövet növekedését, elsimítják és fellazítják a hegszövetet, elősegítik a sejt és a szövet regenerálódását, gyulladáscsökkentő hatásúak, és emellett csökkentik a bőrpírt, melegedést, duzzanatot és fájdalmat. A pozitív, látványos eredmény eléréséhez ajánlott a heg kezelését minél korábban, de csakis a seb bezáródását, illetve műtéti sebek esetén a varratok eltávolítását követően elkezdeni. Régi heget is lehet halványítani vagy eltüntetni. Gondolni kell a hegkezelésre műtét utáni vagy égési hegeknél, valamint plasztikai műtétek, lézerkezelés, komolyabb horzsolás, vágás, zúzódás során létrejött hegeknél.

Tippek a gyógyulás megkönnyítésére

Gondoskodjon arról, hogy olyan kevés nedvesség érje a sebet, amennyire csak lehetséges. A sok víz eldeformálja a seb alatt növekvő új bőrt. A sebet természetesen mindig tisztán kell tartani, a legjobb enyhe fertőtlenítőszert alkalmazni. Kerülje a szappant, mert az túlságoan szárítja a bőrt, és ne használjon illatosított terméket, még akkor se, ha természetesen anyagból áll, mert az illatanyag (például menta, citrus, kámfor) irritálhatja a bőrt. Minden évszakban védje a heget a napsugárzástól, UV fénytől. A hegek kezelése során kerülni kell a fizikai ingereket, például az extrém hideget, illetve figyelni kell arra, hogy nem szabad a készítményt túl erősen bedörzsölni. Ha elkezd a seb hegesedni, kerülje a fizikai behatásokat, ezzel ugyanis olyan heget idézhet elő, amelynek kialakulása elkerülhető lett volna. A sérült bőr gyógyulása hosszú időbe telik, a heg vagy kontraktúra kiterjedésétől és vastagságától függően a kezelés több hetet, hónapot vehet igénybe. A sikeres hegkezelés első jele a bőrpír csökkenése, a kellemetlen viszketés, feszülés enyhülése. 

Amire figyelni kell 

Ha a heg kiemelkedik a bőrből, viszket vagy vörössé válik, mert ez fertőzésre vagy allergiás reakcióra utalhat. Ebben az esetben mindenképpen forduljon orvoshoz. Ha úgy gondolja, hogy a heg olyan helyen van (például az arcán), hogy nem akar együtt élni vele, időben kezdje el a hegkezelést hegkezelő készítményekkel – géllel vagy krémmel – vagy keressen fel plasztikai sebészt. Lézeres kezeléssel szinte csodákat tudnak művelni. 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nyári veszélyek Gyógyhír Magazin

Balesetveszély: kényelem és biztonság Gyógyhír Magazin

Kötéscsere biztonságosan és fájdalommentesen Gyógyhír Magazin

Sebkezelés okosan Gyógyhír Magazin

Sebek – jelek Gyógyhír Magazin

Minden sebet kezelni kell! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája