• 2025. április 26., szombat

Vegye fel a harcot a felfázással


2017.08.10

Szinte folyamatos vizelési inger, kellemetlen, fájdalmas vizelés, sötét színű, zavaros vizelet, alhasi görcsök. Nagyon sok nő küzd a felfázás olyan tüneteivel, amelyek szinte már állandó jelleggel térnek vissza.



Ezek a tünetek esetenként ugyan kicsit eltérnek, de elmondható, hogy jellegüket tekintve egyformán kellemetlenek, nem egyszer pedig erős fájdalomérzet kíséri őket. Miért van az, hogy olyan nehéz ettől a látszólag kis betegségtől, a felfázástól megszabadulni? Miért van az, hogy sok esetben már a házi praktikák vagy épp az antibiotikumok sem segítenek? Ha tartós a probléma, nőgyógyászhoz, vagy urológushoz érdemes-e menni? Dr. Varga Imre urológus korábban lapunknak arról beszélt, hogy alapvetően kétféle felfázás létezik. Az egyik, az elnevezésnek eleget téve valóban a hideg miatt van. Általában ebben az esetben vizelési tünetek jelentkeznek, azaz gyakoribb inger, a vizelés végén pedig kisebb (ritkán erősebb) fájdalmat érzünk. A hólyag és a kismedencei terület – azaz a húgyúti és a nőgyógyászati szervek nagyon közel vannak egymáshoz, ezért fordul elő, hogy a nők egy része a nőgyógyászt keresi fel, amikor felfázik. A másik ok pedig az, hogy a tünetek megjelenése sokszor összeköthető a szexuális együttléttel, úgy tűnhet, mintha annak során fertőződött volna meg valaki. De ez a fajta felfázás nem nőgyógyászati betegség. Jellemzően egyik pillanatról a másikra alakul ki, és ugyanúgy el is múlik – hivatalos neve a catharralis hólyaggyulladás. Ha a tünetek néhány napig eltartanak, akkor már bakteriális gyulladásról beszélhetünk.

És mi van a férfiakkal?
Férfiak esetében nemcsak a húgyutat, a húgycsövet érinti a fertőzés, hanem a prosztatát, a mellékheréket, a húgyhólyagot is megtámadhatja, és szövődmények is kialakulhatnak. A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy odafigyeléssel a baj megelőzhető. Már az első tünetek megjelenésekor érdemes betartani néhány alapszabályt. Sokszor ismételt jó tanács, hogy igyunk minél több folyadékot, lehetőleg tiszta vizet, vagy gyógyteát. Egyes vélemények szerint az, hogy megvan-e a szükséges mennyiség, az a körülményektől függ, attól, hogy éppen mennyi folyadékot párologtat a szervezet. A körülmények pedig nem mindig egyértelműek. Nemcsak a szaunában, vagy a konditeremben párologhat el a szervezetből sok folyadék, hanem például, ha légkondicionált helyiségben ül valaki, azzal is vizet veszít és a vizelete koncentrálttabbá válik. Sokkal egyértelműbb mérőszám, ha az ivás helyett a pisilésre figyelünk - javasolják a szaklapok. Panaszok esetén a tejtermékek nem ajánlottak, mert fokozhatják a gyulladást. A gyógyteák közül érdemes bevetni a kamillát, ami köztudottan fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatású. Hatásos a cickafark, illetve a vizelethajtó teák közül a csalán, az édesgyökér és a fagyöngy. A legtöbb szakember a tőzegáfonyára esküszik, ehhez nemcsak tea, hanem kapszula formájában is hozzájuthatunk. Ha súlyosabb a probléma, az orvos antibiotikum-kezelést ír elő.

A két vesének együtt naponta 1,5 liter vizeletet kell termelnie, akkor mondhatjuk, hogy a vizelet megfelelően híg.

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért egészséges naponta enni 1 tojást? Gyógyhír Magazin

A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája