• 2025. április 26., szombat

Az ősz a „felfázás szezonja”?


2017.10.18

A válasz egyszerű: nincs összefüggés a felfázás gyakorisága és az évszakok között, bár az emberek többsége valóban a hűvösebb, őszi hónapokhoz köti ennek előfordulását. Azonban a betegségnek csak a népnyelvben „felfázás” az elnevezése, okai egészen eltérőek lehetnek. Például a gyulladásos megbetegedés nemi érintkezés következménye is lehet!



Az igazság az, hogy a betegséget baktériumok okozzák, a hideg csak közvetett tényező. Ugyanis hideg időben, vagy nyáron, ha sokat járkálunk mezítláb a nedves kövön, vagy éppen nem elég meleg az idő ahhoz, hogy a vizes fürdőruha rajtunk száradjon meg: nos ilyenkor a keringés lelassul, az immunrendszer kevésbé tudja kivédeni a baktériumtámadást, így kialakul a hólyaggyulladás. Ez tehát az összefüggés a hideg és a hólyaghurut között. Előfordulása nőknél és a kismamáknál gyakoribb. Ez utóbbi esetben enyhe tünetek esetében is azonnal orvoshoz kell fordulni, hogy a fertőzés ne veszélyeztesse a magzat épségét. A terhesség alatt a magzat növekvő méretei és a hormonok miatt
a húgyvezetékek kitágulnak, ezért a kórokozók könnyebben eljutnak
a húgyhólyaghoz. A hólyag pedig a terhesség során egyre nő, és egyre feljebb és előrébb helyezkedik el, így egyre kevésbé tud teljesen kiürülni. Terhesség alatt a vizelet összetétele is megváltozik. Ezzel együtt egy hólyaghurut miatt nem kell vetéléstől tartani, ez csak a népi hiedelmek egyike.
A nőknél gyakoribb
Egyébként pedig a nők rövid húgycsöve is felelős azért, hogy a fertőzés könnyebben jut be a szervezetbe. A tünetek: égő, csípő érzet, gyakori vizelési inger, fájdalmas vizeletürítés. Tipikus jelenség, amikor a vizelet ürítése után még további ingert érez a beteg, ez az állapot pedig megkeseríti az egész napot. Érdemes gyógynövényekkel próbálkozni a tünetek enyhítésére. A hólyaghurut kiegészítő kezelésére szokták javasolni a medveszőlő levelének a kivonatát, illetve a tőzegáfonyát vagy a vörösáfonyát, valamint olyan gyógyhatású készítményeket, melyeknek a vörösáfonya-gyümölcs az alapanyaga. A bennük lévő proantocianidinek csökkentik a baktériumok megtapadásának esélyét a húgyúti rendszerben, tehát a húgyhólyag sejtjein is, így gátolják a szaporodásukat. Visszatérő és erősebb tünetegyüttesnél feltétlen orvoshoz kell fordulni, ki kell vizsgálni, hogy a panaszok hátterében milyen probléma állhat. Hólyaghurutot okozhat az is, ha a hüvelyflóra meggyengül – ez egy másik betegségre szedett antibiotikum-kúra következménye is lehet. Komolyabb fájdalmak és zavaros, gennyes vizelet esetén mindenképpen ki kell tenyészteni a kórokozót, a vizsgálat legtöbbször az E. coli baktériumot hozza ki az eredményben.

Vincze Kinga


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Így enyhíthetőek az aranyeres panaszok Gyógyhír Magazin

Nyári felfázás? Nem, ez húgyúti fertőzés! Gyógyhír Magazin

Tények és tévhitek az aranyérről Gyógyhír Magazin

Így fokozza a hideg a felfázás esélyét Gyógyhír Magazin

A nyár árnyoldala: intim fertőzések Gyógyhír Magazin

Az idősödéssel nő az inkontinencia esélye Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája