• 2025. április 26., szombat

Szépségápolás a hidegben


2024.10.29

Ha közeleg a tél, rétegesen öltözködünk, ruhatárunkat is cseréljük. Napi rutinunkkal is készüljünk fel a hűvös évszakra, de a hármas jelszót: tisztítás, tonizálás, ápolás, ne feledjük!



Húzódó, pikkelyes, hámló, kissé érdes felületű hámréteg? Ez nem találós kérdés, hanem a fagyos hőmérséklet, az erős szél, a fűtés hatása. Bőrünket megviseli a hideg, ezért legyünk körültekintőek, és ne feledjük az alapos hidratálást – tanácsolják a szakemberek. Persze ilyenkor ez kicsit körülményesebb, mint nyáron, mert a változó – kinti, benti – hőmérséklet megviseli a hámréteget. 

A bőr szerkezete az életkorral együtt változik. Serdülőkorban a hormonális folyamatok hatására átmenetileg zsírosabb, de állapota idővel normalizálódik. Az évek múlásával egyre inkább a szárazság okoz problémát. Bőrgyógyászok azt javasolják, hogy a megelőzésre is figyeljünk. Lehetőség szerint ápoljuk a testünket kívül-belül, vagyis igyunk elég folyadékot, használjunk testápolót, ügyeljünk a lakásunk páratartalmára is. A fűtött helyiségekben általában a kelleténél kisebb a páratartalom, vagyis száraz a levegő, ez pedig nem tesz jót a bőrnek. Érdemes beszerezni egy párologtató készüléket, vagy legalább tegyünk egy vízzel teli edényt a fűtőtestre. Ha nagyobb a páratartalom, a levegőt is melegebbnek érezzük, bőrünk pedig selymesebb és puhább lesz.

Nyakra-főre
Problémák egyébként különösen az arc és kézfejek területén jelentkezhetnek, hiszen itt a legvékonyabb a bőrünk. A hűvös hónapokban a megszokott arctejünk, arclemosónk és mosakodó gélünk helyett olyan termékeket válasszunk, amelyek krémesek, nincs bennük alkohol, hatóanyagaik pedig növényi eredetűek, például aloe verát, teafát, eukaliptuszt, jojobát, citrusféléket, borsmentát tartalmaznak. Ezek kíméletesen tisztítják a bőrt, összehúzzák a kitágult pórusokat, „becsukják a kaput” a hideg előtt. 

Az A-vitamin csökkenti a szárazságból eredő ráncokat és javít a bőr feszességén, ezért számos arcápoló készítmény alapanyaga. A-vitaminban, pontosabban béta-karotinban gazdag táplálék a sárgarépa, a brokkoli, a zeller, az áfonya, a csipkebogyó, a joghurt, a petrezselyem és a máj. A C-vitamin természetes antioxidáns, amely az E-vitaminnal együtt megköti a szabad gyököket, javítja a bőr keringését és részt vesz a kollagén képzésében.

Csípős őszi estéken csábító egy forró fürdő, azonban ha nem szeretnénk, hogy bőrünk túlságosan kiszáradjon, akkor jobb, ha a zuhanyzást választjuk. Fürdés után érdemes azonnal testápolót használni, ugyanis a krém hidratáló hatása jobban érvényesül a nedves bőrön. Emellett figyeljünk arra is, hogy a törölközővel ne dörzsöljük a bőrünket, helyette finoman itassuk fel a nedvességet. A zsíros, normál vagy kombinált bőrre az olajmentes, gél alapú termékek ajánlottak, míg a száraz bőr sűrűbb állagú krémeket igényel. Ha van időnk, arctisztítás, radírozás után végezzünk kamillás gőzölést, amitől kitágulnak a pórusok, így a tápanyagok is jobban felszívódnak. A szokásos napi bőrápoló rutin lépései a következők: tisztítás, hámlasztás és hidratálás, a végén pedig bőrápoló szérumot is használhatunk.

A bőrtünetek sokszínűsége
Több olyan bőrbetegség van, ami hidegebb időben komolyabb problémát okoz. Az ekcéma bizonyos esetekben hasonló lehet például a pikkelysömör tüneteihez, vagy felületes gombafertőzéshez, vagyis vörös, száraz, viszkető foltokkal jelentkezhet. Pikkelysömör, vagy orvosi nevén psoriasis esetén testszerte pikkelyesen hámló, vörös foltok mutatkoznak, a kéz- és lábkörmök is érintettek lehetnek. Ha az arcon viszkető és fájdalmas kiütések jelennek meg bőrpír kíséretében, ekcémán kívül rosacea lehetőségére is gondolni kell. 

A bőr megszámlálhatatlanul sok illat-, illetve színezőanyaggal, tartósítószerrel kerülhet napi kapcsolatba, hiszen a fogmosástól, a sminkeken, illatszereken keresztül, a mosásig, mosogatásig nagyon sokféle anyaggal érintkezik. A különféle vegyi anyagok kétféleképpen okozhatnak bőrgyulladást, azaz dermatitiszt: kialakulhat az ún. irritatív dermatitisz (ez a reakció elsősorban a provokáló anyag tulajdonságaitól, a behatási időtől, az anyag koncentrációjától függ), vagy allergiás kontakt dermatitisz. Ez utóbbi reakció csak a kiváltó anyagra érzékeny embereken jelenik meg. Ennek az allergiának a jellemzője, hogy gyakran megismétlődik és sajnos a kiváltó allergén anyag egyre kisebb mennyiségben képes bőrreakciót provokálni. A leggyakrabban észlelt tünetek általában a bőrpír, a kiütés, a hólyagosodás, a viszketés és a duzzanat az érintett bőrfelszínen, de akad olyan eset, amikor már a tünetek kezeléséhez bőrgyógyász segítségére van szükség.

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A ChatGPT hibátlanul felismeri a leggyakoribb bőrproblémákat Gyógyhír Magazin

Szabad-e tavasszal levetetni az anyajegyet? Gyógyhír Magazin

Bőrrákra utalhat-e, ha vérzik az anyajegy? Gyógyhír Magazin

10 bőrápolási tanács a téli hónapokra Gyógyhír Magazin

Így maradhat télen is hidratált és ápolt a kezünk Gyógyhír Magazin

Szépségkezelések, hogy legjobb formájában legyen az év végén Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája