

A téli nyirkos, hűvös időszak a légúti fertőzések szezonja, ilyenkor számtalan kórokozó indít támadást ellenünk. Ha úgy érezzük, a betegség hamarosan ledönt a lábunkról, készüljünk fel rá, hogy jó pár napba beletelik, míg teljesen megszabadulunk a kellemetlen tünetektől.
Bizonyos panaszok előre jelzik a megfázást: a fáradtság, a kimerültség, a fejfájás, a torokkaparás, a szem viszkető érzése arra utalhatnak, hogy megfertőződtünk. A tünetek felismerésével egy időben érdemes a gyógykezelést is megkezdeni, hogy szervezetünk mielőbb legyőzze a betegséget.
A jól ismert nátha
A légúti fertőzések enyhébb csoportját nevezzük náthának vagy megfázásnak, az ismerőspanaszokat az orr-garat nyálkahártya vírusos eredetű (többnyire rhinovírus okozta) gyulladása okozza. Sokszor valóban jogos meghűlésről beszélni: a nyálkahártyák lehűlése, csökkent vérellátása, illetve kiszáradása ugyanis kifejezetten kedvez a kórokozók megtelepedésének és elszaporodásának.
A fő tünetek – az orrváladék ürülése, tüsszögés, fejfájás, könnyezés – többnyire a második-harmadik napon a legsúlyosabbak, és egy-két héten belül eltűnnek. Az elsődleges tünetek közé tartozik a torokkaparás, az érintett nyálkahártyák szárazsága és irritációja is, ezt kezdetben folyós, vízszerű, később sűrűbb váladék termelése követi.
hirdetés
A náthák és megfázások esetében a terápia lényegében a tünetek kezelésére szorítkozik (annál is inkább, mert megjelenésük idején a vírus rendszerint már túl van az első nagy szaporodási cikluson), magát a fertőzést az immunrendszer győzi le. A sok pihenés, a bőséges folyadékbevitel és a tünetek mielőbbi enyhítése elősegítheti a gyors felépülést. A panaszok többnyire házi módszerekkel is jól kezelhetők, az olyan szövődmények, mint a melléküreg-gyulladások vagy a középfül-gyulladás csak ritkán fordulnak elő. Elhúzódó esetekben azonban elképzelhető a gyulladt nyálkahártyák bakteriális felülfertőződése (ennek egyik jele a sárgás váladék), ekkor orvosi ellátás javasolt.
Ha támad az influenza
Súlyosabb megbetegedést okozhat a Magyarországon többnyire késő ősztől tavaszig előforduló influenza. A hidegrázás vagy a borzongás a betegség első tünete lehet, a kezdeti panaszok általában a fertőződést követően 24-48 órával, hirtelen jelentkeznek. Az első egynéhány napban jellemző a láz, amely akár a 39-39,5 fokot is elérheti. Az influenzát sok esetben gyötrő fejfájás kíséri, ami erős fény hatására fokozódhat, valamint a hát tájékán és az alsó végtagokban is jelentkezhet sajgó fájdalom. A légúti tünetek kezdetben viszonylag enyhék, a betegség torokkaparással, torokfájással, mellkasi égő érzéssel, száraz köhögéssel és orrfolyással indul. Később a köhögés súlyosbodhat, és köpetürítéssel járhat. A hörghurut és a köhögés tíz napnál hosszabb ideig fennmaradhat, a légutak teljes gyógyulása pedig hetekig is elhúzódhat.
Az influenzafertőzés a krónikus tüdő-, szív- és érrendszeri, vese-, anyagcsere-betegségekben szenvedőkre és a 60 évesnél idősebbekre fokozott veszélyt jelent a gyengült immunológiai reakciókészség és az esetleges szövődmények miatt, ezért ilyen esetekben orvosi felügyeletre van szükség.
Ágynyugalom és sok folyadék
Influenza esetén az első és legfontosabb tanács, hogy a beteg maradjon ágyban, pihenjen, igyon sok folyadékot, és kerülje az erőfeszítéseket. A vírusfertőzést ez esetben is a szervezetnek kell legyőznie, amit megfelelő kezeléssel elősegíthetünk. A cél a helyi gyulladáscsökkentés, az irritált nyálkahártyák védelme; a hurutok távozásának serkentése; a görcsös köhögés csillapítása; a kórokozók szaporodásának gátlása; a fájdalom és a magas láz enyhítése.
Óvatosan a lázcsillapítással!
A gyakori, drasztikus lázcsillapítással legyünk óvatosak! Mivel a legtöbb patogén vírus szaporodóképessége a normálisnál magasabb testhőmérsékleten erősen csökken, a láz a vírusfertőzések „oki kezelésének” is tekinthető. Ezért a legújabb orvosi ajánlások szerint csak abban az esetben szükséges a lázcsillapítás, ha a testhőmérséklet túl magas lenne, vagy azt a beteg rossz közérzete indokolja.
A közönséges megfázásnál is alkalmazott szerek, például az orrdugulást oldó készítmények ugyancsak mérsékelhetik a tüneteket. Szintén jó hatású a gyógynövényes, illóolajos inhalálás, amely segíti a köhögés oldását, a felső légutak tisztulását; a meleg, illóolajos fürdők pedig a végtagok hőmérsékletének fokozásával reflexes úton növelik a nyálkahártyákon átfolyó vér mennyiségét, s ezzel serkentik a gyógyulást.
Szerdahelyi Krisztina