• 2025. április 26., szombat

Nyáron sem ritka a felfázás


2024.08.01

Szinte folyamatos vizelési inger, kellemetlen, fájdalmas vizelés, sötét színű, zavaros vizelet, alhasi görcsök. Nagyon sok nő küzd a felfázás vissza-visszatérő tüneteivel.



Dr. Varga Imre urológus korábban lapunknak arról beszélt, hogy a felfázást általában bakteriális fertőzés okozza. A közhiedelemmel ellentétben nem a hideg miatt fázunk fel. A szélsőséges időjárás csak annyiban befolyásolja a betegség kialakulásának nagyobb valószínűségét, hogy télen a legyengült immunrendszer kevésbé ellenálló a fertőzésekkel szemben. Önmagában a felfázás nem minősül betegségnek, amíg a húgyvezetékbe került kórokozók el nem szaporodnak, és gyulladást nem okoznak. Sajnos ez a jelenség nőknél sokkal gyakoribb, de férfiaknál sem ritka. Idősebb korban szintén növekszik a felfázás gyakorisága, jellemzően a menopauza után. Ennek oka, hogy a szövetek a női hormonok hiánya miatt elvesztik rugalmasságukat, így a baktériumok könnyebben átjutnak rajtuk. 

Fiatalabb korban gyakoribb 
Leginkább a 18 és 40 év közötti nőknél nagy a felfázás kockázata, általánosságban elmondható, hogy élete során minden nő felfázik legalább egyszer. Az urológus szerint jórészt hajlam kérdése, hogy kialakul-e a betegség. Szervi eltérések is állhatnak a háttérben: mivel a nők húgycsöve rövidebb, így könnyebben feljutnak a baktériumok a húgyhólyagba, mint a férfiak esetében. 

A kórokozó fiatalabbaknál jellemzően közös fürdő, jakuzzi használata során jut be a szervezetbe. Emellett szexuális úton terjedő betegségek is kiválthatnak felfázásos tüneteket.

Mossuk ki a baktériumokat! 
A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy odafigyeléssel a baj megelőzhető. Már az első tünetek megjelenésekor érdemes betartani néhány alapszabályt. Sokszor ismételt jó tanács, hogy igyunk minél több folyadékot, lehetőleg tiszta vizet, vagy gyógyteát, akár naponta 2-3 litert is, ugyanis a sűrű vizeletürítéssel könnyebben megszabadulunk a baktériumoktól. Nem ajánlott a cukros üdítő, mert lúgossá teszi a vizeletet, és így segíti a baktériumok elszaporodását, és tanácsos elkerülni a tejtermékeket is, mert azok erősíthetik a gyulladást. Öltözzünk rétegesen, tartsuk melegen a derekunkat, alhasunkat – javasolja a szakember, hozzátéve, hogy nyáron sem tanácsos hideg padlón, mezítláb járni. Válasszunk 100% pamut anyagból készült fehérneműket és használjunk természetes gyógynövényekből készült termékeket, illetve speciálisan erre a célra használatos mosakodó szereket, intim ápolókat, amelyek segítenek megőrizni a hüvelyflóra normál pH-értékét.

Szintén lényeges, hogy ne tartsuk vissza a vizeletet, inkább gyakrabban, rendszeresen menjünk WC-re. Bár itt a jó idő, kirándulások idején is figyeljünk arra, hogy mindig megfelelő lábbelit válasszunk, mert nem jó, ha egy vékony vagy egy átázott cipőben vagyunk naphosszat. Ha lehet, ne üldögéljünk hűvös padokon, és mindig védjük a derekunkat meleg ruhákkal. Fontos tanács, hogy uszoda, illetve szauna használata után lehetőleg minél hamarabb cseréljük le a vizes, nedves alsóneműt!

Fotó: pixabay.com

Ne hanyagoljuk el a problémát! 
A felfázásnak, hólyaghurutnak könnyen szövődményei lehetnek – például vesemedence-gyulladás is kialakulhat belőle. A vesék megóvása elengedhetetlen szempont a jó egészségi állapot fenntartása érdekében. Vegyük komolyan a felfázás legkisebb jelét is, és kezeljük kellő körültekintéssel. A kamilla köztudottan fájdalom- és gyulladáscsökkentő, de hatásos – többek között – a cickafark, a rozmaring, a zsálya és az édeskömény is, illetve ezek keveréke, tiszta illóolaja. A szakorvos azonban arra is figyelmeztet, hogy csak enyhe tünetek esetén forduljunk házi módszerekhez, és ha az elváltozások tartósak, a fájdalom erősödik, mindenképpen menjünk el orvoshoz. Együnk vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételeket, sportoljunk, és próbáljuk meg elhagyni káros szokásokat – hiszen minél erősebb az immunrendszerünk, annál hatékonyabban birkózunk meg a betegségekkel.

Dózsa-Kádár Dóra

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Az intim területeken kínzó ekcéma is kezelhető Gyógyhír Magazin

Idén is az endometriózis elleni küzdelem mellé állt a Béres Gyógyhír Magazin

A traumás élmények növelik az endometriózis kockázatát Gyógyhír Magazin

6 önellenőrzés, amit minden nőnek el kellene végeznie Gyógyhír Magazin

Nagy veszélyeket rejt a kezeletlen hüvelygyulladás Gyógyhír Magazin

Késik a menstruáció? Ilyen okai lehetnek Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája