

Az őszi-téli időszakban gyakori betegség a hólyaghurut, más néven a felfázás. Utóbbi nem a legpontosabb meghatározás, hiszen a húgyhólyag hurutos megbetegedését nem elsősorban a hideg időjárás, hanem baktériumok okozzák.
Aköznyelv felfázásnak hívja a hólyaghurutot, és a betegség egyik kiváltó oka tényleg a hideg, az alulról történő megfázás. A másik gyakori ok a bakteriális fertőzés, de mindkét esetben a hólyag nyálkahártyájának gyulladásáról van szó. Tünetei pedig a gyakori vizelési inger, az alhasi fájdalom és a vizeletürítéskor jelentkező csípő, égető érzés. Súlyosabb esetekben akár véres vizelés is tapasztalható – tudtuk meg Dr. Varga Imre urológus főorvostól.
A felfázás kialakulásáért az esetek döntő többségében az Escherichia coli baktériumok felelnek, melyek a húgyhólyag falához tapadva elszaporodnak, és gyulladást idéznek elő. Férfiak esetében nemcsak a húgyutat és a húgycsövet érinti a fertőzés, hanem a prosztatát, a mellékheréket, a húgyhólyagot is megtámadhatja, és szövődmények is kialakulhatnak. Ha még nem vált összetetté a probléma, akár házi gyógymódokkal is komoly javulás, gyógyulás érhető el, ellenkező esetben azonban mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy célszerű inkább megelőzni a bajt. Sokszor ismételt jó tanács, hogy érdemes minél több folyadékot inni, lehetőleg tiszta vizet vagy gyógyteát.
Mikor kell orvoshoz menni?
Szakemberhez kell fordulni, ha láz és/vagy véres vizelet jelentkezik, vagy ha a medence tájékán fájdalmat érzünk. Különös figyelmet érdemelnek a gyermekek, kismamák, idősek, a vese- és a cukorbetegek. Ha egy hónapon belül ismét jelentkeznek a tünetek, akkor is célszerű vizsgálatra menni.
Hólyaghurut vagy hólyaggyulladás esetén sokat tehetünk magunkért, ha segítségül hívjuk a vizelethajtó gyógynövényeket, melyek átmossák a szervezet gyulladásban lévő vizeletkiválasztó rendszerét. Érdemes növényi eredetű, tiszta illóolaj hatóanyagot tartalmazó gyógyszert választani, ami hatékony baktériumölő, fertőtlenítő, lázcsökkentő hatású. A kamilla köztudottan fájdalom- és gyulladáscsökkentő, de hatásos többek között a cickafark, a rozmaring, a zsálya és az édeskömény is, illetve ezek keveréke, tiszta illóolaja.
A vizelet értékes információkat ad szervezetünk mindenkori állapotáról. A szokásostól eltérő színe, mennyisége, az esetleges üledék, illetve a laborvizsgálati eredmények és a panaszok jellege alapján a kezelőorvos ítéli meg, hogy a tünetek a hólyag vagy a vese, esetleg mindkettő megbetegedéséből eredenek-e.
Tisztálkodjunk okosan!
Ne vigyük túlzásba az intim higiéniát! A rendszeres tisztálkodás fontos, de ha túl gyakran végzünk hüvelyöblítést, és a hüvelyflóra érzékeny pH-ját felborító tisztálkodó szereket használunk – például színes-szagos bolti szappanokat, tusfürdőket –, akkor gyengíthetjük a baktériumokkal szembeni ellenálló képességünket. Nagyanyáink bölcs mondása szerint r betűre végződő nevű hónapokban tilos hideg kőre ülni. Vagyis ősszel és télen figyeljünk arra, hogy rétegesen öltözzünk, huzatos helyen ne tartózkodjunk sokáig! Tegyük félre a vékonytalpú cipőket, és ne viseljünk olyat, ami átázik, amiben fázik a lábunk, mert ezek mind felfázást okozhatnak.
Dózsa-Kádár Dóra