

Figyelünk az étkezésre, rendszeresen sportolunk, erősítjük az immunrendszerünket, és orvoshoz megyünk, ha betegek vagyunk. Vannak azonban kevésbé ismert, néha apró jelek, melyek problémára utalhatnak. Összegyűjtöttünk néhányat.
A testünk minden nap számtalan információt küld egészségi állapotunkról, fizikai erőnlétünkről. A kérdés csak az, figyelünk-e magunkra és észrevesszük-e a figyelmeztető jeleket, vagy legyintünk, és ráfogjuk valamilyen banális okra a tüneteket? A szem a lélek tükre – tartja a mondás. Tőlünk néhány ezer kilométerre keletre a hagyományos orvoslás része a szem, a nyelv, a bőr, a köröm, az ajkak, de még az izzadság alapos vizsgálata is. Gyakorlott orvosok ezek alapján ki tudják deríteni, hogy milyen táplálkozásra van szüksége a páciensnek, milyen belső szervi problémák jelentkezhetnek nála, mennyire van jelen a stressz az életében.
Tetőtől-talpig
Az erős hasi fájdalom olyan fontos figyelmeztető jel, amit senki sem hagyhat figyelmen kívül. A has alsó részében jelentkező fájdalmat a vakbél, az epehólyag vagy a hasnyálmirigy gyulladása is kiválthatja, akárcsak a vese- vagy húgyúti kövek megjelenése, a vesemedence gyulladásos betegsége, méhen kívüli terhesség, gyomor- vagy bélfekély, esetleg daganat jelenléte. A vakbélgyulladás erős görcsöket okozhat. Az intenzív, kitartó fájdalom a has felső területén jelezheti például a nyelőcső gyulladását. Ha a fájdalommal együtt hányinger, hányás és keringési elégtelenség is jelentkezik, akkor annak vélhetően az epekő okozta epegörcs, vagy a hasnyálmirigy-gyulladás lehet az oka. Akut hátfájás a szív vagy a tüdő valamilyen megbetegedését is jelezheti, amit sürgősen kezelni kell. Ha a szúró jellegű hátfájáshoz a comb zsibbadása is csatlakozik, annak vélhetően akut porckorongsérv lehet az oka. Amikor a fájdalom az alhas felé sugárzik és hányinger kíséri, az valószínűleg a vesekő okozta vesegörcsöt jelzi. A lapockák közötti fájdalom jelezhet ízületi gyulladást (arthritis), de utalhat szívrohamra, a gyomor vagy has elváltozására is. Egy brit egészségügyi magazin összefoglalója szerint a stroke nem mindig fájdalmas, de bizonyos esetekben hirtelen fájdalom jelentkezik a végtagokban, vagy az arc egyik oldalában. A folyamat a szemnél kezdődik, ugyanis felmérések szerint a betegek csaknem fele tapasztalt látásvesztést egyik vagy mindkét szemére az agyvérzése előtt. A stroke másik korai jele a hirtelen fellépő általános gyengeség érzete, és a lelassulás a felső és alsó végtagokban.
Infarktus, trombózis, vesekő…
A szívinfarktus első tünetei a légszomj, zihálás, köhögés, a fokozott izzadékonyság, a hirtelen vizesedés a végtagokban és a mellkasi fájdalom, tompa nyomás érzése. A mélyvénás trombózis tünetek nélkül is jelentkezhet, ami megnöveli annak az esélyét, hogy a keletkezett vérrög a tüdőbe jutva embóliát okozzon. Ne hagyjuk figyelmen kívül, ha dagad a lábunk, vagy megmagyarázhatatlan fájdalmat érzünk a végtagjainkban. Érdemes tudni, hogy trombózis során a kellemetlen érzés mozgás hatására erősödik, ezért tilos is mozogni ilyenkor. A vesekő, az epekőhöz hasonlóan sokáig tünetmenetes, de ha ágyékba vagy nemi szervekbe sugárzó fájdalmat érzünk, vagy véres lesz a vizeletünk, esetleg homokszerű szemcsék is távoznak a vizelettel, mindenképpen menjünk orvoshoz! A májbetegség korai tünete lehet, ha a tenyereink folyamatosan pirosak. Ehhez társulhat gyakori hányinger és letargikus hangulat is – ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni. Ha folyamatosan hidegnek érezzük a lábainkat, tanácsos konzultálni egy szakemberrel. Mivel a láb messze vannak a szívtől, ez az első hely, ahol valamilyen érbetegség felbukkanhat. A hideg kéz és láb Raynaud-szindrómára utalhat, ami egy keringési, vérellátási zavar a végtagokban. Mivel számos autoimmun betegség is kapcsolódhat hozzá, érdemes kivizsgáltatni.
Mi mire utalhat?
► Fájdalmas hólyag vagy repedés a szájban/szájzugban: B-vitamin- vagy vashiány, túl sok és erős gyomorsav, gombás fertőzés, szuvas fog, legyengült immunrendszer, hormonális változások.
► Hajhullás, amit piros kiütések kísérnek az arcbőrön: biotin, egy B-vitamin hiánya.
► Pattanásra hasonlító, de kisebb és fehér vagy piros, kemény kiütések a felkaron, combon, arcon, csípőtájékon: A- és D-vitaminok, jó zsírok hiánya.
► Izzadó láb, zsibbadás a végtagokban: egyes B-vitaminok hiánya, B6, B12, folsav.
Dózsa-Kádár Dóra