• 2025. április 26., szombat

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre!


2024.10.09

A hólyaghurutnak (közkeletű nevén felfázásnak) számtalan oka lehet. Legismertebb tünetei az állandó, gyakori vizelési inger, szúró érzés, sötét, szagos vizelet és az alhasi fájdalom.



Talán nincs is olyan ember, aki ne ismerné a sok kellemetlenséggel járó húgyúti fertőzéseket és a nagyon gyakori hólyaggyulladást. A férfiaknál ritkábban fordul elő, viszont a nők 80 százalékát érinti a probléma. Ez az anatómiai különbséggel magyarázható, ugyanis a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így a baktériumok is könnyebben jutnak fel a húgyhólyagig, vagy akár a vesemedencébe, panaszokat és problémát okozva ezzel – mondta lapunknak korábban dr. Regős Imre urológus. 

Visszatérő probléma 
Sok nő küzd a felfázás olyan tüneteivel, amelyek szinte állandó jelleggel térnek vissza. Ezek a jelek esetenként kicsit eltérnek, de mindig kellemetlenek, nem egyszer pedig erős fájdalomérzet kíséri őket. 

A felfázás önmagában nem betegség, akkor okoz problémát, ha a húgyútba került kórokozók elszaporodnak és gyulladást okoznak – magyarázta a szakember. Tünetei a gyakori vizelési inger, szúró érzés, sötét, szagos vizelet, alhasi fájdalom. Férfiak esetében komplexebb a bakteriális fertőzés. 

Fontos tudni, hogy a húgyúti fertőzések megelőzhetőek. Figyeljünk arra, hogy napközben elég folyadékot igyunk, hogy a veséket átmossuk. Az esetleges nőgyógyászati gyulladásokat érdemes kikezelni, hiszen ezzel is csökkenthetjük a húgyúti fertőzések kockázatát.

Mi a húgyúti fertőzések veszélye?
A legtöbb húgyúti fertőzés szerencsére gyorsan és nyomtalanul gyógyul. Néha azonban a fertőzés krónikussá válik, ennek következménye a vesék károsodása, veseelégtelenség, magas vérnyomás lehet, főleg, ha a felső húgyutak gyulladását elégtelenül kezelik. A terhesek fertőzései különösen veszélyesek, mert a magzat elhalásához, koraszüléshez is vezethetnek.

Hogyan előzhető meg a húgyúti fertőzés?

  1. Intimhigiénia: kerüljük a lúgos, fertőtlenítő hatású szappanokat, mert ezek csak elpusztítják a szervezet saját védekező rendszerét. Helyettük válasszunk inkább pH-semleges szappant. Fontos a megfelelő higiénés szabályok betartása WC-használat során, mert ez szintén csökkenti a fertőzés kockázatát.
  2. Időjárásnak megfelelő öltözködés: hideg évszakokban tartsuk melegen az alhas és a derék tájékát derékmelegítővel, vagy öltözzünk úgy, hogy derekunk ne legyen szabadon. Érdemes odafigyelni, hogy ne fázzon meg a lábunk, hiszen a lehűlt szövetekben könnyebben elszaporodnak a kórokozók.
  3. Immunrendszer erősítése egészséges életmóddal: együnk vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálékot, sportoljunk, és próbáljuk meg elhagyni a káros szokásokat – hiszen minél erősebb az immunrendszerünk, annál jobb esélyekkel indulunk!

A visszatérő gyulladások szintén súlyos vesekárosodást okozhatnak, ismétlődés esetén – a nők szimpla „felfázását” kivéve – mindenképpen kivizsgálás, szükség esetén műtét, vagy hosszan tartó megelőző gyógyszeres kezelés szükséges. A kisgyerekek, csecsemők húgyúti fertőzését mindenképpen komolyan kell venni, már az első, ártalmatlannak tűnő hólyaghurut esetén is menjünk gyermekgyógyászhoz.

Dózsa-Kádár Dóra 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Túlsúlyunk árát veséink fizethetik meg Gyógyhír Magazin

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete Gyógyhír Magazin

Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a krónikus vesebetegségről Gyógyhír Magazin

Hazánkban 1,5 millió embert érint az idült vesebetegség Gyógyhír Magazin

Amit az inkontinenciáról tudni kell Gyógyhír Magazin

Előzzük meg a felfázást! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája