

A hólyaghurutnak (közkeletű nevén felfázásnak) számtalan oka lehet. Legismertebb tünetei az állandó, gyakori vizelési inger, szúró érzés, sötét, szagos vizelet és az alhasi fájdalom.
Talán nincs is olyan ember, aki ne ismerné a sok kellemetlenséggel járó húgyúti fertőzéseket és a nagyon gyakori hólyaggyulladást. A férfiaknál ritkábban fordul elő, viszont a nők 80 százalékát érinti a probléma. Ez az anatómiai különbséggel magyarázható, ugyanis a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így a baktériumok is könnyebben jutnak fel a húgyhólyagig, vagy akár a vesemedencébe, panaszokat és problémát okozva ezzel – mondta lapunknak korábban dr. Regős Imre urológus.
Visszatérő probléma
Sok nő küzd a felfázás olyan tüneteivel, amelyek szinte állandó jelleggel térnek vissza. Ezek a jelek esetenként kicsit eltérnek, de mindig kellemetlenek, nem egyszer pedig erős fájdalomérzet kíséri őket.
A felfázás önmagában nem betegség, akkor okoz problémát, ha a húgyútba került kórokozók elszaporodnak és gyulladást okoznak – magyarázta a szakember. Tünetei a gyakori vizelési inger, szúró érzés, sötét, szagos vizelet, alhasi fájdalom. Férfiak esetében komplexebb a bakteriális fertőzés.
Fontos tudni, hogy a húgyúti fertőzések megelőzhetőek. Figyeljünk arra, hogy napközben elég folyadékot igyunk, hogy a veséket átmossuk. Az esetleges nőgyógyászati gyulladásokat érdemes kikezelni, hiszen ezzel is csökkenthetjük a húgyúti fertőzések kockázatát.
Mi a húgyúti fertőzések veszélye?
A legtöbb húgyúti fertőzés szerencsére gyorsan és nyomtalanul gyógyul. Néha azonban a fertőzés krónikussá válik, ennek következménye a vesék károsodása, veseelégtelenség, magas vérnyomás lehet, főleg, ha a felső húgyutak gyulladását elégtelenül kezelik. A terhesek fertőzései különösen veszélyesek, mert a magzat elhalásához, koraszüléshez is vezethetnek.
Hogyan előzhető meg a húgyúti fertőzés?
A visszatérő gyulladások szintén súlyos vesekárosodást okozhatnak, ismétlődés esetén – a nők szimpla „felfázását” kivéve – mindenképpen kivizsgálás, szükség esetén műtét, vagy hosszan tartó megelőző gyógyszeres kezelés szükséges. A kisgyerekek, csecsemők húgyúti fertőzését mindenképpen komolyan kell venni, már az első, ártalmatlannak tűnő hólyaghurut esetén is menjünk gyermekgyógyászhoz.
Dózsa-Kádár Dóra