

A gyakran tévesen felfázásnak nevezett hólyaghurutot általában olyan baktériumok okozzák, melyek természetes módon is jelen vannak a szervezetben.
Ha valaki, valamilyen különös indíttatásból elszánná magát, hogy rangsorolja az úgymond női témákat, a felfázás minden bizonnyal előkelő helyen szerepelne a képzeletbeli listán. Ez ugyanis olyan betegség, melynek hallatán a nők rögtön megértő pillantással néznek egymásra, hiszen négy nőből egy már biztosan átélte, milyen a percenkénti vizelési ingerrel megküzdeni.
A hólyaghurut a nőket sokkal gyakrabban érinti, mint a férfiakat. Ennek egyszerű oka van: a női húgyvezeték rövidebb, így a baktériumok hamarabb feljutnak rajta.
A viszonylag „ártatlan”, visszatérő felfázás mellett gyakran előfordul a sokkal súlyosabb tünetekkel és következményekkel járó vesemedence-gyulladás is, ami elsősorban szintén a 20-50 év közötti, szexuálisan aktív nők megbetegedése. Ezért sem szabad figyelmen kívül hagyni már az első tüneteket sem!
A legtöbbször baktériumok okozzák
A hólyaghurutos megbetegedéseket valóban okozhatja a hideg és az alulról történő felfázás is, az esetek túlnyomó részét mégis baktériumok idézik elő, illetve olyan kórokozók, amelyek a végbélnyílás felől indulva jutnak a húgycső közelébe.
Ha gyakori vizelési inger tör valakire, ám a „végeredmény” csupán pár csepp, ha mindez égető, szúró fájdalommal jár, ha a vizelet véres, zavaros, ha a fájdalom kisugárzik a kismedencébe, derékba, ha lázzal is jár, akkor érdemes felkeresni egy szakorvost, aki azonosítja, hogy melyik baktérium okozza a fertőzést.
A célzott kezelés mellett gyógynövények is segíthetik a gyógyulást. A nagy mennyiségű folyadék átmossa a hólyagot, érdemes tehát a megszokottnál több vizet, teát inni betegség idején. Ajánlott a medveszőlő tea, a csalán tea, a mezei zsurlófű tea, és nem szabad elfelejteni a sokaknak bevált tőzegáfonya kapszulát sem, ami a megelőzésben is nagy szerepet játszik.
Dózsa-Kádár Dóra