

Bár a tudomány több mint 2000-féle gyógynövényt ismer és alkalmaz, a körömvirág egyike a legelterjedtebbeknek. Minden apró részét fel lehet használni szárától a levelén át a virágáig, és kívül és belül is kifejti gyógyító erejét.
Akörömvirágot a középkorban mindent gyógyító csodanövénynek tartották. Szent Hildegárd mérgezésekre, ótvarra, emésztési panaszokra ajánlotta. Kenőcsével sebeket gyógyítottak, teáját szájsebek öblögetésére használták. Kneipp tiszteletes szintén nagy becsben tartotta. A néphiedelem szerint a ház ajtaja fölé függesztett körömvirág-koszorú távol tartotta a rontást, az ágy alá tett virág pedig megóvott a rossz álmoktól és valóra váltotta a jókat – mondta lapunknak Lopes-Szabó Zsuzsa természetgyógyász.
A növény gyulladásgátló, antibakteriális, fertőtlenítő hatású. Teája használható gyomorfekélyre, sárgaságra, májgyulladásra, vértisztításra. Jó hatása van az emésztőrendszerre, serkenti a máj és az epe tevékenységét. Lázcsillapító, görcsoldó, látásjavító is, mivel tisztítja a szemfenék ereit. Menstruációt elősegítő hatása azért van, mert enyhe mértékben stimulálja az ösztrogén hormon termelését. Fájdalmas menstruáció és az azt kísérő idegesség esetén is használható.
(K)rém egyszerű, de nagyszerű
A körömvirág külsőleg kiváló sebgyógyító, fertőtlenítő. Igen gyorsan gyógyítja az ekcémát, bőrgyulladást, kiütéseket, rovarcsípést, már nem vérző sebeket. Használható visszérre, vénagyulladásra, égési sebekre is. Sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatása miatt a körömvirág régóta használatos a homeopátiában és a fitoterápiában – magyarázta a szakember. Ízületi gyulladások esetén is használjuk külsőleg és bőrirritációkra is kiváló. Bőrkiütés, rovarcsípés, napégés fájdalmainak enyhítésére is alkalmas.
Általánosan elmondható, hogy a napégés kezelésére a nagy víztartalmú, kevéssé zsíros készítmények a legjobbak. A friss égési sérüléseket teával borogassuk, a későbbi gyógyulást segítheti a körömvirágkrém. Kisbabáknál is nyugodtan használhatjuk.
hirdetés
A körömvirágtea receptje:
Nem szabad felforralni a növényt, forrázással kell elkészíteni belőle a gyógyteát. Két teáskanál körömvirágsziromhoz adjunk kb. 3 deciliter felforralt vizet, majd hagyjuk állni 10 percig. Az íze kicsit kesernyés, ezért egy kis mézzel édesíthetjük.
Így készíthet otthon körömvirágolajat:
Egy maréknyi frissen szedett körömvirágsziromra, 25 cl kukoricacsíra- vagy mandulaolajra lesz szükségünk. Tegyék a szirmokat egy üvegbe, öntsék rá az olajat. Zárják le az üveget és hagyják érlelődni (lehetőleg napon) 15 napig. Utána szűrjék le, tárolják jól zárható flakonban. Szükség esetén óvatosan masszírozzák a piros vagy felégett bőrbe.
Kertünk dísze
Az egészen késő őszig virágzó orvosi körömvirág (Calendula officialis) az őszirózsafélék családjába tartozik. A Dél- és Kelet-Európában őshonos növény a kertek gyakori dísze, élénk, narancssárga virágaival a nyári napot idézi. Sok gondozást nem igényel, a szárazságot és az enyhe fagyokat is jól tűri. A körömvirágot használja a kozmetika, a gasztronómia, a gyógyászat, és még a festékipar is.
Dózsa-Kádár Dóra