

A jó idő beköszöntével egyre több időt töltünk a szabadban. Lekerültek a nagykabátok, előkerültek a rövidnadrágok, próbáljuk élvezni a természet adta lehetőségeket. Ezzel sajnos nem csak mi, hanem az ízeltlábúak is így vannak.
Hazánkban a legtöbb fejtörést a rovarok, például a szúnyogok, bolhák, méhek és darazsak, illetve a pókszabásúak osztályába tartozó pókok és kullancsok okozzák. Védjük otthonunkat szúnyoghálóval, elektromos riasztóval, füstölőkkel vagy gyertyákkal. A riasztó készítmények egész tárházából válogathatunk, melyeket bőrünkre és, vagy ruhánkra kell felvinni. Létezik krém, spray, roll-on, kendő és karkötő is. Ne feledkezzünk meg ezek hatásosságának az időtartamáról, és szükség esetén alkalmazzuk őket újra és újra. Ha a szabadba készülünk, lehetőleg magas szárú bakancsot, hosszú szárú nadrágot és hosszúujjú felsőt viseljünk, kerüljük az élénk színeket. Este mindenképp vizsgáljuk át magunkat és gyerekeinket. Ne feledkezzünk meg házi kedvenceinkről sem!
Hogyan kezeljük a kellemetlen tüneteket?
Szerencsére Magyarországon a csípéses esetek nagy többsége ártalmatlan. Legtöbb esetben elegendő a helyi kezelés, fertőtlenítés és hűsítés. Hideg vízzel mossuk le az érintett területet, rövid ideig borogathatjuk is, majd kenjük be gyógynövényes vagy antihisztaminos nyugtató krémmel. Tároljuk ezeket a készítményeket a hűtőben, ezzel is fokozva hűsítő hatásukat. A csípéseket nem szabad vakarni, mert pont ez okozza a sebesedést és az elfertőződést. Ha kullancsot találunk, a feji résznél megfogva minél hamarabb távolítsuk el.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Amennyiben kullancs eltávolítását követően először enyhe, majd pár nap múlva kiugróan magas láz, hányás, szédülés, izomfájdalom jelentkezik vagy a testén bárhol méretes, céltáblára emlékeztető bőrpír jelenik meg, menjünk orvoshoz.
A felnőttek 4%-a és a gyermekek közel 1%-a rovarméreg-allergiában szenved. Hazánkban az allergiával járó csípések nagy részét a hártyásszárnyúak rendjébe tartozó darazsak és méhek okozzák. A méregben található fehérje természetű anyagokkal szemben, a csípést követően specifikus IgE ellenanyagok termelődnek, ezek váltják ki az allergiás válaszreakciót. Ha a csípés körül
10 cm-nél nagyobb duzzanat, valamint az egész testen csalánkiütés, esetleg tenyér és talpviszketés jelentkezik, keresse fel orvosát. Amennyiben fokozott izzadás, sápadtság, gyorsuló pulzus és légzés jelentkezik, esetleg megduzzad a nyelve vagy a torka, haladéktalanul hívjon mentőt! Ha külföldi tartózkodás alatt, után éri ismeretlen állat csípése, szúrása mindenképp forduljon orvoshoz.
Kullancsok ellen: oltás
A kullancsok által terjesztett encephalitis ellen védőoltással érdemes védekezni. Magyarországon jelenleg kétféle oltóanyag is forgalomban van, mindkettőnek van gyermek és serdülő-felnőtt változata is. Az alapimmunizálás három oltással történik. Az első oltást követő 1-3 hónap múlva kell beadni a másodikat, majd oltóanyagtól függően 5-12, illetve 9-12 hónap elteltével a harmadikat. Három év eltelte után javasolt emlékeztető oltás, melyet ötévente ismételni kell. A védettség legkorábban a második oltás után 14 nappal alakul ki. A szintén kullancs által terjesztett Lyme-kór ellen nem létezik védőoltás.
Dr. Zahorán Éva
szakgyógyszerész