

Rovarcsípés, napégés, csalánkiütés: ne engedjük, hogy kiütéssel győzzenek felettünk a nyári kellemetlenségek! Figyeljünk a megelőzésre, a megfelelő fényvédelemre!
A maszkok végre eltűntek, és jó hír, hogy kendőzetlenül itt a nyár, de a legmelegebb napszakokban nem feledkezhetünk meg a napfény elleni védekezésről. Legyen szó kendőről, sapkáról vagy kalapról, fontos, hogy ne hagyjuk otthon, még akkor sem, ha csak az utcára megyünk délidőben. Bőrünk ugyanis nem felejt, és kétféleképpen reagálhat a napfényre: lehet akut (azonnali), ilyen a napégés, illetve lehet krónikus, amely évek, évtizedek után jelentkezhet – a bőr elöregedését, ráncosodását okozva.
Megkülönböztetünk enyhe, némi bőrpírral járó, valamint közepes, apró hólyagok formájában jelentkező leégést. Súlyos leégéskor a bőr sötétpirossá, lilássá válik, a fájdalmas tüneteket pedig hidegrázás és láz is súlyosbítja – sorolta lapunknak dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász.
Fény okozta bőrbetegségek
Bőrünk számtalan illat-, illetve színezőanyaggal, tartósítószerrel kerülhet kapcsolatba naponta, hiszen a sminkeken, dezodorokon keresztül a mosásig, mosogatásig nagyon sokféle anyaggal érintkezik. Az elmúlt másfél évben mindannyian tapasztaltuk a fertőtlenítő szerek áldásos hatását, de hosszú távon a mindennapokban használt különféle vegyi anyagok bőrgyulladást okozhatnak.
Kialakulhat az úgynevezett irritatív dermatitisz (ez a reakció elsősorban a provokáló anyag tulajdonságaitól, a behatási időtől, az anyag koncentrációjától függ), vagy allergiás kontakt dermatitis. Ez utóbbi reakció csak a kiváltó anyagra érzékeny embereken jelenik meg. Ennek az allergiának a jellemzője, hogy gyakran megismétlődik, és sajnos a kiváltó allergén anyag egyre kisebb mennyiségben képes bőrreakciót provokálni.
A leggyakrabban észlelt tünetek általában a bőrpír, a kiütés, a hólyagosodás, a viszketés és a duzzanat az érintett bőrfelszínen, de akad olyan eset, amikor a tünetek kezeléséhez már bőrgyógyász segítségére van szükség.
Dózsa-Kádár Dóra