

Orrfolyás, köhögés, émelygés, fáradtság, ingerlékenység, fájdalom, és persze láz – mindezek a tünetek sokaknak ismerősek lehetnek a téli hónapokban. A kezelés szempontjából azonban egyáltalán nem mindegy, mi a betegség okozója.
Anépszerű egészségügyi portál, a Medical News Today nemrég átfogó cikket szentelt a témának. A szerzők hangsúlyozzák, mennyire fontos a lázas-megfázásos betegségek eredetének pontos megállapítása. Mert míg például a bakteriális fertőzések sokszor antibiotikummal kúrálhatók, addig a vírusok ellen ezek a készítmények hatástalanok.
A vírusok gyakrabban okoznak fertőzést
A cikk hivatkozik egy érdekes tanulmányra is, mely eredményei eredetileg a Pediatrics Trusted Source című gyerekgyógyászati szakfolyóiratban jelentek meg. A kutatás során 75 lázas, de a bakteriális fertőzés egyéb jeleit nem mutató gyermeket vizsgáltak, és mint kiderült, mintegy háromnegyedük szervezetében egy vagy több vírust lehetett kimutatni.
A leggyakoribb kórokozók az adenovírus, a humán herpeszvírus-6, az enterovírus és a parechovírus voltak. A tanulmány szerzői szerint mindez azt jelenti, hogy a vírusok különösen gyakran felelősek a kisgyermekeket érintő lázas betegségekért: a seattle-i gyermekkórház szakemberei szerint tízszer gyakrabban okoznak fertőzést körükben, mint a baktériumok.
Hatékony-e az antibiotikum?
Ezt az információt pedig azért fontos szem előtt tartani, mivel az antibiotikumok szedése nem lesz hatékony a vírusos fertőzések kezelésében. Tovább bonyolítja a helyzetet a cikk szerint, hogy egy vírusos eredetű betegséget gyakran bakteriális fertőzés követ. Ez megnehezítheti annak meghatározását, mikor részesülhet valaki antibiotikumos kezelésben.
A vírusos betegségek kezelése máshogy történik: gyakran elegendőek a vény nélkül kapható lázcsillapítók, a megfelelő folyadékpótlás, a hűtőfürdő és a pihenés.
A megelőzés fontosságára a szakértők felhívják a figyelmet, hiszen a fertőzött személy tüsszentéssel, légzéssel, mások által is használt felületek megérintésével terjesztheti a vírusos betegségeket. Éppen ezért a prevenció legeredményesebb módjának az olyan higiénés eljárásokat tartják, mint a kézmosás, valamint az érintett felületek gyakori fertőtlenítése.
Pap György