

Magyarországon soha nem látott ütemben emelkedik a koronavírus-fertőzöttek száma. Bár sokan szkeptikusok a maszk viselését illetően, tudósok egyértelműen arra figyelmeztetnek, hogy ez az egyszerű eszköz pillanatnyilag az egyik leghatékonyabb fegyver a vírus terjedése elleni küzdelemben.
Fotó: David Veksler/Unsplash
Az arcmaszkok működése igen egyszerű. A koronavírus cseppfertőzéssel terjed, amikor az emberek tüsszentenek, köhögnek vagy beszélgetnek. Ha ezek a cseppek a közelben lévők szájába, orrába kerülnek, vagy belélegzés útján a tüdejükbe, akkor a vírus megfertőzheti őket. A maszkok azonban fizikai akadályt képeznek, megfogják ezeket a cseppeket, és meggátolják a terjedésüket – idézi a Healthline egészségügyi szakportál dr. MeiLan Hant, a michigani egyetem orvosprofesszorát.
Han szerint a maszkok általános viselése azért is különösen fontos, mert az új koronavírussal fertőzöttek jelentős része tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel vészeli át a betegséget, illetve sokaknál késik a tünetek megjelenése. A tanulmányok azonban azt mutatják, hogy a szájat és az orrot eltakaró maszk nélkül ők is át tudják adni a vírust a környezetükben lévőknek. Szakértők szerint a maszkok akkor működnek a legjobban, ha valamennyien együttműködünk, és szabályosan viseljük őket.
A Journal of the American Medical Association (JAMA) című folyóirat nemrégiben megjelent szerkesztőségi cikke két esettanulmányra hívja fel a figyelmet. Az egyik beszámoló szerint a bostoni kórházi rendszerben alkalmazott univerzális maszkviselési előírás bizonyítottan csökkentette a SARS-CoV-2 átvitelét. A maszkviselés protokolljának megalkotása előtt a betegekkel közvetett vagy közvetlen kapcsolatban álló egészségügyi dolgozók körében ugrásszerűen növekedett a fertőzések száma. A szabály életbe lépése után azonban a pozitív COVID-19 tesztet produkáló egészségügyi dolgozók aránya folyamatosan csökkenni kezdett.
A másik esettanulmány szerint a maszk viselése minden valószínűség szerint megakadályozta, hogy két Missouri államban dolgozó fodrász megfertőzze a vendégeit. Mindketten fogadtak klienseket még több nappal azután is, hogy a fertőzés tüneteit mutatták (a betegséget csak később igazolták náluk), de a helyi önkormányzat rendelete szerint arcmaszkot viseltek. Ügyfeleik 88 százaléka ugyancsak hordott maszkot. Az ebben az időszakban fogadott 139 vendég egyikénél sem jelentkeztek a COVID-19 tünetei, és másodlagos kapcsolataiknál sem alakultak ki a tünetek. 67 kliensnél a koronavírus-tesztet is elvégezték: bebizonyosodott, hogy egyikük sem kapta el a fertőzést.
Az arcmaszk viselését alátámasztó tudományos bizonyítékok ellenére sokan szkeptikusok, vagy aggodalmukat fejezik ki a maszkviseléssel szemben. A Healthline kérésére dr. Vinisha Amin, a Marylandi Egyetem kórházi orvosa válaszolt a leggyakrabban felmerülő tévhitekre és aggodalmakra.
Rengeteg tudományos adat és kutatás bizonyítja, hogy a maszkok hasznosak és hatékonyak a vírus elleni védelemben. A tudományos világban a bizonyítékokon alapuló orvoslás elsőbbséget élvez. Bízzunk az orvosokban és a tudományos közösségben, amikor ilyen ajánlásokat fogalmaznak meg, mert ezek saját biztonságunkat és a szeretteinkét szolgálják.
Ne csak egyféle maszkot próbáljunk ki. Keressük meg azt a típust, amelyik személy szerint nekünk a legjobban beválik. A befülledés ellen viseljünk pamutból készültarcmaszkot, amijobban szellőzik, mint a poliészter. A fül körüli lágy és rugalmas szalaggal elkerülhető a bőr irritációja. A szemüveg bepárásodását pedig úgy kerülhetjük el, ha azt a maszk fölött tesszük az orrnyeregre.
Nincs olyan tudományos érvelés, amely alátámasztaná, hogy a maszk alatt felhalmozódik a szén-dioxid. Egészségügyi szakemberek évtizedek óta egyre hatékonyabban szigetelő maszkokat használnak, mégis képesek lélegezni rajtuk keresztül. A maszkok ugyanolyan könnyen engedik be az oxigént, mint ahogyan kieresztik a szén-dioxidot.
Való igaz, hogy a legkiszolgáltatottabbak a társbetegségben vagy az immungyengeségben szenvedők. Ugyanakkor – mivel a vírust akár tünetmentesen is tovább lehet adni – a kevésbé veszélyeztetettek könnyedén megfertőzhetik gyengébb, sebezhetőbb szeretteiket, ismerőseiket. Jólétünk és egészségünk szempontjából mindannyian függünk egymástól. A vírus terjedésének megfékezése közös felelősségünk.
Szerdahelyi Krisztina