• 2025. április 26., szombat

Az éltető vas


2024.11.07

Vajon ön elegendő vasat juttat a szervezetébe? Ebből a létfontosságú nyomelemből naponta 14-15 milligrammra lenne szükségünk. Mivel a vas hiánya az immunrendszert is károsítja, a fertőző betegségekkel terhelt őszi-téli hónapokban a szokásosnál is fontosabb a pótlása.



Avas alapvető mikroelem, amely nélkülözhetetlen a sejtek oxigénfelvételéhez. Mivel szervezetünk nem képes az előállítására, ezért táplálkozással kell pótolnunk. Felmérések szerint a magyar lakosság nagy része a szükségesnél kevesebb vasat visz be a szervezetébe. Ráadásul a vas felszívódása és hasznosulása rendkívül rossz, a táplálékból csupán a töredéke kerül be a vérbe, és jut el a szükséges helyekre. 

hirdetés

Ha kevés van belőle
A vashiány csaknem valamennyi szervet, szövetet érinti. Hátrányosan befolyásolja a teljesítőképességet, károsítja az immunrendszert, a nyomában fellépő fejfájás, állandó fáradtságérzés pedig rontja az életminőséget. 

A vas legkönnyebben állati eredetű élelmiszerekkel kerül a szervezetbe. Jelentős forrása a hús, a tej, a tojás, és a búzakorpa, a cékla, a lencse, a köles, a tökmag és a szezámmag is; mindegyik nagy mennyiségű vasat tartalmaz. Figyelem! Bizonyos anyagok gátolják a felszívódását: pl. a tea és a bor polifenoljai, a gabonákban található fitinsav, a szója, a diófélék, a foszfátok, a kalcium és az oxalátok. Ellenben a C-vitamin, a B12-vitamin, a cink és a réz hozzájárulnak a vas hasznosulásához, és elengedhetetlenek a vörösvérsejtek képződéséhez. Súlyosabb vashiány esetén étrendkiegészítők is segíthetik az egyensúly helyreállását.

A vashiány legfontosabb következményei

  • A hemoglobin termelésének csökkenése vérszegénységhez vezet. Ezáltal romlik a szervek oxigénellátása, ami hátrányosan befolyásolja pl. az olyan nagy oxigén-
  • igényű szervek működését, mint az agy és a szív. 
  • Romlik az agy működése: jellemző tünetek a figyelmetlenség, aluszékonyság, motiválatlanság. Minden korcsoportban romlanak a tanulási folyamatok, ami a gyermekekben akár jóvátehetetlen károsodást is okozhat.
  • Sápadtság, száraz, sérülékeny bőr, amely a fertőzésekkel szemben kevésbé ellenálló. 
  • Hajhullás, a körmök töredezése. 
  • A hormonális rendszer károsodása. 
  • Az immunrendszer gyengülése miatt csökken a fertőzésekkel szembeni ellenállás. 

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A jódhiány a férfiaknál is gyakori és a has méretét is növelheti! Gyógyhír Magazin

Íme 5 pofonegyszerű tipp a januári életmódváltáshoz Gyógyhír Magazin

Vasban gazdag táplálékok növelik az energiaszintet Gyógyhír Magazin

A magnéziumhiány: nehezen ismerhető fel Gyógyhír Magazin

Harcoljunk az öregedés ellen! Gyógyhír Magazin

Jód: barát vagy ellenség pajzsmirigyzavar esetén? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája