

A felső légutak gyulladásos betegségei általában fertőzéses eredetűek, melyeket leggyakrabban vírusok, esetenként baktériumok okoznak. A bakteriális eredetű fertőzéseket általában antibiotikumokkal, a vírusos fertőzéseket pedig gyulladáscsökkentőkkel kezelik, a tüneteket enyhítik.
Kevesen lehetnek, akik az egész telet megússzák egy-két légúti fertőzés nélkül. Sajnos, legtöbben nem is vesszük eléggé komolyan ezeket a néhány napos kellemetlenséggel járó megbetegedéseket, pedig elhanyagolva még a legbanálisabb náthából is súlyos szövődmények alakulhatnak ki, amelyek már fül-orr-gégészeti szakellátást is igényelhetnek.
A felső légutakba könnyen bejutnak és elszaporodnak a különféle mikroorganizmusok. Ezek a vírusok cseppfertőzéssel a levegőből a nyálkahártyára kerülnek, és ott megtapadva gyulladást, nyálkahártya-duzzanatot, erős váladékképződést okoznak. Nátha néven ismerjük azt a tünetegyüttest, amikor folyik az orrunk, kicsit kapar a torkunk, de nincs lázunk. A vírusfertőzés ilyenkor az orrnyálkahártyát érinti, de gyakran továbbterjed a garatra, és kialakul a garatgyulladás.
Középfülgyulladás alakulhat ki
Ha az orrmelléküregek nem „szellőznek” jól, a váladék nem tud kiürülni az arc- és homloküregekből, így a betegség erősödhet –
a fülkürtre és a középfülre is ráterjedhet, középfülgyulladás alakulhat ki, annak jellegzetes tüneteivel: fülfájdalommal, füldugulással, halláscsökkenéssel, lázzal.
Az egyszerű náthát leginkább a bő vizes orrfolyásról ismerhetjük fel. A szövődménymentes nátha pár nap alatt magától, spontán is meggyógyul. Fontos, hogy sok folyadékot, például mézes teát igyunk, szedjünk sok C-vitamint. A kellemetlen tüneteket, így az orrdugulást is megszüntethetjük gyógyszertárakban kapható orrspray-vel, a száraz, kínzó köhögésen segít a lakás párásítása, a hurutos köhögést pedig enyhítik a nyákoldó hatású, köptető készítmények.
A napjainkban világszerte járványosan terjedő koronavírus is a légutakat támadja meg, de nemcsak a felső, hanem sokszor az alsó légutakat is: a súlyos esetekben kétoldali tüdőgyulladást okoz. Rokonai, a régóta köztünk lévő koronavírusok azonban nem olyan veszélyesek, közönséges náthát okoznak.
Dózsa-Kádár Dóra