• 2025. április 26., szombat

Mi áll az izomgyengeség mögött?


2024.10.17

Sokféle oka lehet annak, ha valaki úgy érzi, nehezebben áll fel a székből, megerőltető felmenni a lépcsőn, vagy gyenge a keze ahhoz, hogy kinyisson egy befőttesüveget. Az izmok többnyire apránként veszítenek erejükből, de olykor hirtelen is felléphet az izomgyengeség.



Izomgyengeségről akkor beszélünk, ha nem a fáradtság vagy a fájdalom akadályozza meg, hogy ugyanolyan intenzitással mozogjunk, mint korábban. Érdemes végiggondolni, hogy mi állhat a háttérben, és szükség esetén szakember segítségét kérni, mert a különböző okok más-más kezelést igényelnek.

Normális, hogy az életkor előrehaladtával – jellemzően a hatvanas vagy a hetvenes életéveket követően – csökken az izomtömeg, gyengül az izomzat. Az orvosok ezt szarkopéniának nevezik. A szarkopénia más egészségi állapotokkal is járhat, amelyek inaktívvá teszik az embert.

Gyógyszerek
Egyes gyógyszerek gyengíthetik az izmokat. Közéjük tartoznak a kortikoszteroidok, mint a prednizolon, vagy a koleszterincsökkentő sztatinok. Ha gyengének érzi magát, és nem tudja, miért, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét, hogy lehet-e az ok valamelyik rendszeresen szedett gyógyszerének a mellékhatása.

Légúti fertőzés, influenza
Aki megfázik, influenzás vagy egyéb légúti fertőzéssel küzd, az fáradtnak és gyengének érezheti magát. Az influenza tünetei akár néhány hétig is megmaradhatnak, de a gyógyulással az izomgyengeség is elmúlik. Ritka esetben egyes vírusok magát az izmot is megfertőzhetik, így okozva gyengeséget.  

Szklerózis multiplex
Az izomgyengeség hátterében olykor a szklerózis multiplex áll. A súlyos autoimmun betegség lényege, hogy az immunrendszer megtámadja az idegrostokat övező védőburkot, ami az agy és a test más részei közötti kommunikáció megszakadásához vezet. Tünetei egyénenként eltérőek, de gyakori jelenség a zsibbadás vagy a gyengeség az egyik vagy mindkét karban és lábban.

Stroke
A hirtelen izomgyengülést stroke is okozhatja, ez esetben a jelenség legtöbbször csak a test egyik oldalát érinti. További tünet lehet a szédülés, homályos látás, járás- vagy beszédproblémák, egyensúly- és/vagy koordinációs zavarok, zavarodottság, fejfájás. A stroke orvosi vészhelyzet, ezért, ha gyanítja, hogy ön vagy valaki más stroke-ot kapott, azonnal hívjon mentőt.

Ha nem ismeri fel az okot, forduljon orvoshoz!

A felsoroltakon túl számos más ok is állhat az izomgyengeség hátterében. Ezek közé tartozik az alvászavar, a pajzsmirigy-rendellenességek, a krónikus fáradtság szindróma, a    dermatomyositis (izomgyengeséggel és bőrkiütéssel járó ritka autoimmun megbetegedés), a polymyositis (kötőszöveti megbetegedés, amit gyulladás okozta izomgyengeség jellemez) és egyéb izombetegségek, a myasthenia gravis (izomgyengeséggel járó ritka autoimmun betegség, amit az idegek és az izmok közötti kommunikáció megszakadása okoz), a szívelégtelenség vagy a cukorbetegség.
Ha észreveszi, hogy izomgyengeség miatt nehezen végzi el azokat a dolgokat, amelyekre korábban képes volt, de nem tudja, mi áll a háttérben, forduljon szakemberhez. Az orvosi vizsgálat jó eséllyel kideríti az okot, és különbséget fog tenni az izomgyengeség és az egyéb – fájdalommal, az egyensúlyérzékkel vagy az állóképességgel kapcsolatos – problémák között.

Szerdahelyi Krisztina

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Erős csontok, fájdalommentes mozgás Gyógyhír Magazin

Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához Gyógyhír Magazin

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát Gyógyhír Magazin

Mit lehet kezdeni a futótérddel? Gyógyhír Magazin

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít? Gyógyhír Magazin

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája