

„Semmi sem rombolja annyira az ember testét, mint a tartós tétlenség” – hirdette az egyik legnagyobb görög filozófus, Arisztotelész. Úgy vélte: diétázhatunk, kerülhetjük a káros szenvedélyeket, ha nem mozgunk, akkor bizony sosem leszünk igazán egészségesek…
Az izomfájdalom meglehetősen kellemetlen, de általában mégsem súlyos tünet. Gyakran kíséri a vírusfertőzéseket és pár nap alatt magától is elmúlik. Persze körültekintően kell eljárni sérülés esetén, vagy ha sport, mozgás közben megerőltetjük magunkat, hiszen a meghúzódott izom fájdalma és duzzanata elfedheti a csont elmozdulását vagy törését.
Csak természetesen!
Az izmokból több száz van a testünkben, és szinte mindegyik tud fájni. Az izomfájdalmak megjelenésük helye szerint lehetnek lokálisan jól körülírhatók, vagy testszerte szétszórtan jelentkező tünetek. Az izomfájdalommal leggyakrabban érintett izomcsoportok a váll, a hát, a comb és a vádli.
Mivel az izomfájdalmak hátterében állhatnak belgyógyászati, neurológiai, ortopédiai, genetikai és akár lelki okok is, ezért, ha a tünetek néhány nap alatt sem múlnak el, mindenképpen menjünk orvoshoz. Rossz testtartástól vagy megerőltető mozgás után is fájhat az izom, de a bemelegítés nélkül vagy nem megfelelő bemelegítéssel végzett mozgás is okozhat fájdalmat a rendszeres mozgáshoz nem szokott izmokban. Megfázás, vírusos fertőzés, például az influenza következményeként is jelentkezhet az izomfájdalom, illetve a túlzott stressz, sőt lelki okok is állhatnak a háttérben.
Gyógymódok
Az izomfájdalmakat sokféleképpen kezelhetjük házilag. A meleg vizes borogatás javítja a vérkeringést, és a pihentetés is segíti a regenerációt. A különféle lazítókrémek enyhítik a panaszokat. Az egyik leghatásosabb gyógynövény a rozmaring, melynek gyulladáscsökkentő, érzéstelenítő és izomlazító hatása van, ráadásul nemcsak fizikai, hanem lelki problémák esetén is bevethetjük. Élénkíti a szellemet, ugyanakkor nyugtat is, görcsoldóként remekül működik, így például alkalmazhatjuk reumás fájdalmak, ízületi gyulladások, izomgörcsök, idegfájdalom esetén is. Érdemes vele átmasszírozni a fáradt, sajgó testrészt, például a vállakat, a könyököt, a derekat, a térdeket. Így jól érvényesül vérbőséget okozó, helyi keringést fokozó, gyulladáscsökkentő hatása, így perifériás keringési zavarok esetén is javasolt.
Izomláz
Ki ne ismerné a fizikai igénybevételt követő izomlázat? Találó elnevezés, de az ártalmatlan fájdalomnak nincs köze a lázhoz. Hátterében gyulladás áll, és az izomzatot ért szokatlan megterhelés után alakul ki. Oka a relatív oxigénhiány miatt keletkező tejsav, illetve az ilyenkor keletkező mikroszakadások. Ez a jelenség néhány napon belül magától megszűnik, enyhíteni recept nélkül kapható sportkrémekkel, fájdalomcsillapító tapaszokkal, masszázzsal, szaunával és hideg-meleg váltott zuhannyal lehet.
Az izomgörcs az izomfájdalom egy másik gyakori formája. Jelentős túlterhelés, fizikai fáradtság vagy elégtelen vérkeringés miatt alakulhat ki, és csak rövid ideig tart. A comb vagy a lábikra rándul görcsbe a leggyakrabban. Ilyenkor az óvatos nyújtás segít a görcs feloldásában.
Dózsa-Kádár Dóra