

Kipirosodott orr, rossz közérzet, fejfájás, olykor köhögés. Ha enyhe tüneteket észlelünk, nem kell rögtön orvoshoz menni, hiszen a váróban újabb vírusok támadhatnak meg minket. Érdemes körülnézni a házi patikában! Kipirosodott orr, rossz közérzet, fejfájás, olykor köhögés. Ha enyhe tüneteket észlelünk, nem kell rögtön orvoshoz menni, hiszen a váróban újabb vírusok támadhatnak meg minket. Érdemes körülnézni a házi patikában!
A szárított kakukkfű csodákra képes. Forrázzuk le és 25 perc után öntsük a fürdővízhez! A kakukkfüves fürdő gyermekeknél is alkalmazható. Hörghurut, megfázás, köhögés esetén gyors javulást hozhat nyálkaoldó, köptető hatása miatt. Teaként is ihatjuk ezt a gyógynövényt, akár naponta többször is. A népi gyógyászat nagyon hatásosnak tartja a fekete bodzát láz-és fájdalomcsillapításra. Klinikai vizsgálatok is alátámasztották, hogy ez a növény igen hatékonyan gátolja a felső légúti megbetegedésekért felelős vírusok szaporodását. Napi egy fokhagyma összetörve, egy evőkanál mézzel elkeverve fertőtlenítő, immunerősítő hatású, a megelőzésben ajánlott házi praktika. Sokat segíthet a közérzet javításában a gyömbértea. Leghatásosabb, ha friss gyömbért reszelünk és előbb leforrázzuk, majd mézzel, citrommal keverjük. Kicsit csípős, de kellemes ízű, fűtő hatású csodaszer. Összehúzza az orr és a torok vérereit, így enyhíti a hurutos-dugulásos tüneteket. Mivel ezzel a gyógyhatású fűszernövénnyel izzadást is előidézhetünk, akár a lázas megbetegedés esetén is segítheti a felépülést. A frissen reszelt torma - a gyömbérgyökérhez hasonlóan - remek orrtisztító. Baktérium- és vírusellenes hatása a kutatások szerint akár fél napon át is tarthat. A csípős torma illóolajának belélegzése is remekül tisztítja a légutakat. A hárs virága izzasztó hatása miatt tea formájában kiválóan alkalmazható nátha és meghűlés ellen. Nyálka-és cseranyag tartalma következtében a hársfavirág csillapítja a köhögést, fokozza a váladékképződést és erősíti az immunrendszert. Szintén a gyógyulást gyorsítja a karamellás hagymatea. Többféle recept szerint készíthetjük, de legegyszerűbb, ha 2 evőkanál barna cukrot karamellizálunk, és felöntjük két deciliter vízzel. Daraboljunk bele egy közepes méretű vöröshagymát- héjával együtt –és forraljuk 10 percig. Leszűrve igyunk belőle lehetőség szerint minél többet. A lándzsás útifű kiváló köhögés csillapítására és felszakítja a leragadt váladékot. Gyerekek is kedvelik édeskés íze miatt. A kamillatea rendkívül jó köhögéscsillapító. Akkor is hatásos, ha gőzölünk vagy gargarizálunk vele. A légutak átjárhatósága nagyon fontos, ezért ügyeljünk a gyakori orrfújásra, kisgyermekeknél a megfelelő orrszívásra. Használjunk tengervizes orrsprayt, várjunk pár percet, majd az erre alkalmas orrszívóval távolítsuk el a váladékot.
Influenza vagy nátha?
Míg az influenzás megbetegedésért csak néhány vírusfaj tehető felelőssé, addig náthát több mint 120 vírus okozhat. Ez az oka annak, hogy a sokkal súlyosabb, magas lázzal járó influenzát nagy valószínűséggel egy évben legfeljebb egyszer kaphatjuk el, míg a nátha többször is jelentkezhet. Mivel ilyen sokféle náthavírus létezik, melyek - hasonlóan az influenzához - gyorsan is mutálódnak, nem éri meg védőoltást kifejleszteni ellenük, hiszen a nátha nem súlyos betegség.
D-K. D.