• 2025. április 26., szombat

Minden sebet kezelni kell!


2024.11.23

Mindenki tudja, hogy kis sebet házilag, nagyot orvosnál kell ellátni. Az viszont fontos, hogy még a legkisebb sérülést se bagatellizáljuk el! 



Akármennyire vigyázunk, baleset a legnagyobb körültekintés mellett is történhet velünk. Nem beszélve a gyerekekről! És persze mindig a legrosszabbkor: utazás közben, vagy a nyaraláson. Ezért érdemes az úti patikánkba néhány, a sebek ellátására alkalmas eszközt is bekészíteni: fertőtlenítőt, steril gézlapot és kötözőt, sebtapaszt, hámosító krémet.
 
Így kezeljük a sebeket
Legyen egy kis horzsolás, vagy egy állatharapás, a kis és a nagy sebeket is kezelni kell! A sebek ellátása pedig attól függ, milyen típusú a sebesülés. A szakszerű ellátás elengedhetetlen a fertőzések, illetve az esetleges maradandó, csúnya hegek elkerülésére. 
 
1. Horzsolás
Ez a legkisebb mértékű, ám leggyakoribb sebtípus, főleg nyáron, a gyerekek között. Enyhén vérző, felületi sérülés. Fontos fertőtleníteni, de általában kötésre nincs szükség. 
 
2. Égés okozta sebek
Ezek szintén gyakoriak nyáron, például az esti sütögetések alkalmával. Ha enyhe, kis felületű az égés, elég otthon kezelni, de gyerekek esetében, vagy nagyobb kiterjedésű seb esetén mihamarabb orvoshoz kell fordulni. 
A legfontosabb: az égési sérülést azonnal hűteni kell, folyó hideg vízzel. 
Erre azért van szükség, hogy megakadályozzuk a mélyebb szövetrészek károsodását, illetve csillapítsuk az égési sérülés okozta nagy fájdalmat. Az apróbb égési sebeket nem szükséges bekötni, a nagyobb fokú égés azonban orvosi ellátást kíván. Fertőtlenítő, hámosító készítményekkel segíthetjük a sebek gyógyulását 
 
3. Szúrt sebek
Ezeket hegyes eszközök okozzák, például egy grillnyárs. Mivel általában mély és szennyezett sérülések, akkor is komolyan kell venni őket, ha elsőre jelentéktelennek tűnnek. A szúrt sebek hamar gennyesedésnek indulnak a mélyben, ezért utat kell hagyni a váladék sebből való távozására: leragasztani nem kell, de steril anyaggal lekötni igen. Mindenképpen mutassuk meg orvosnak! 
 
4. Vágott, metszett sebek
A fafaragással ismerkedő, táborozó gyerekek, a családi főzések szakácsai olykor beszereznek egy-egy ilyen sebesülést. 
A kisebb sérüléseket 
elláthatjuk otthon: 
• először csillapítsuk, állítsuk el a vérzést steril gézlappal,
• fertőtlenítsük a seb környékét,
• ragtapasszal fedjük be a kezelt felületet
Nagyobb vágott sérüléssel feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert lehet, hogy ideg is sérült, össze kell varrni a sebet, vagy tetanusz injekcióra is szükség lehet.
 
5. Harapott sebek
Ezeket általában állatok okozzák: lovak, kutyák, macskák, stb. A harapott sebeknél nagyarányú fertőzésveszély áll fenn, hiszen az állat fogairól, szájának kórokozói közvetlenül a véráramba kerülnek. A sérülés környékét azonnal fertőtleníteni szükséges, és minden harapott sebet meg kell mutatni orvosnak. 
Ő dönt a további kezelés menetéről, például, hogy kell-e tetanusz injekció, stb.

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nyári veszélyek Gyógyhír Magazin

Balesetveszély: kényelem és biztonság Gyógyhír Magazin

Kötéscsere biztonságosan és fájdalommentesen Gyógyhír Magazin

Sebkezelés okosan Gyógyhír Magazin

Sebek – jelek Gyógyhír Magazin

A sebeket nem szabad elhanyagolni! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája