

A nyár a megérdemelt hosszabb pihenés ideje. Még akkor is – vagy éppen azért –, ha a koronavírus-járvány miatt éppen hogy csak túl vagyunk több hónapnyi kényszerű kihagyáson a munkánkban, mindennapi életünkben, társas érintkezéseinkben. Márciustól júniusig mind fizikai, mind mentális értelemben erős nyomás nehezedett ránk: megfertőződünk-e mi magunk, a közvetlen családtagjaink, szeretteink, s ha igen, milyen követ-kezményei lehetnek mindennek?
Az illetékes hatóságok júniusra feloldották a korlátozó intézkedések jelentős részét, de további óvatosságra intenek mindannyiunkat. A kutatók szerte a világon hatalmas erőfeszítéseket tesznek, hogy hatásos ellenszert találjanak a vírus okozta megbetegedésekre, így mára már sokkal többet tudunk a vírusról, a terjedéséről, a fertőzés elkerülésének lehetséges és hatásos módjairól. Ám még mindig nem tudunk mindent.
Azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a mögöttünk hagyott hónapokban, főleg az ismeretlen vírustól való félelmünk által táplálva sok, máig megválaszolatlan kérdés merült fel. Sok hír és álhír röppent fel, és cáfolta kölcsönösen egymást. Tudományos feltevések és összeesküvés-elméletek alakították gondolkodásunk kereteit. Ezek következtében, bár megkönnyebbültünk, hogy a járvány többé-kevésbé lecsengett, továbbra is tele vagyunk bizonytalansággal és aggodalmakkal, lesz-e vajon második hullám?
hirdetés
Hogyan lehet ilyen körülmények között felszabadultan nyaralni?
A legfontosabb, hogy használjuk a józan eszünket! Tegyük fel magunknak a kérdést: mit tehetek (én magam), hogy a nyári pihenésem (a gyerekeimé, a családomé stb.) a lehetőségek határai között békében és nyugalomban teljen? Vagyis, mi az, ami felett hatalmamban áll dönteni, és mi az, ami tőlem független? Nem tehetek úgy, mintha a vírus nem létezne, mert az önbecsapás, és végső soron felesleges veszélyokozás lenne. Ugyanakkor törekedjünk rá, hogy szükségtelenül ne aggodalmaskodjunk!
Tudatosan töröljük a gondolatainkból az adott pillanathoz nem tartozó negatív tartalmakat! Válasszunk ki egy számunkra mérvadó (lehetőleg hivatalos) információforrást, amiből rendszeresen tájékozódunk, de egyúttal kerüljük el, hogy ránk zúduljon a sok, gyakran egymásnak ellentmondó információ.
Ne a vírust vagy a járványt válasszuk beszélgetési témának, sőt lehetőleg kerüljük! A hosszú kényszerű bezártság után akaratlanul is él bennünk a kitörés, a szabadság vágya, vigyázzunk, ne essünk át a ló túlsó oldalára! A túlzásokat mellőzve tartsuk be a higiénés előírásokat, a közösségi terekben tartsunk kellő fizikai távolságot, ha kell, hordjunk maszkot, idegenekkel történő direkt vagy indirekt érintkezéseket követően fertőtlenítsük a kezünket.
Ne engedjünk a csábításnak, ne együnk, igyunk, bulizzunk zabolátlanul. A mértéktartás ezúttal is javunkat szolgálja! Fókuszáljunk az itt és mostra, a minket körülvevő épített és természeti környezet szépségeire, derűsen szemléljük szeretteink mosolyát, csodálkozzunk rá az étel és ital ízére a szánkban! Legyünk tehát egyszerre tudatosak és elengedők.
A nyaralás, a pihenés ritka pillanatai az emberhez méltó létezés pillanatai is egyben. Ünnepeljük a járvány felett győzedelmes Életet, de közben „tartsuk szárazon a puskaport”!
Fábián Tamás • pszichológus