

Kellemetlen, de gyakori problémáról van szó. A hüvely viszketésének több oka lehet, ráadásul a legtöbb közülük orvosi kezelést igényel, ha már kialakult. A megelőzésre is van azonban lehetőség.
Alegtöbb nő átél gombás fertőzést élete során, és bár nem komoly betegségről beszélünk, azért kellemetlen lehet. Normál esetben a baktériumok és az gombák egyensúlyban vannak a hüvelyben. A baktériumok azonban valamilyen okból – például terhesség vagy fogamzásgátló tabletták okozta hormonális változások vagy antibiotikumok használata miatt –
elveszíthetik a kontrollt a gombák fölött, amelyek így túlszaporodhatnak – írja a medicalnewstoday.com egészségügyi ismeretterjesztő portál.
Vannak olyan körülmények, amelyek hajlamosíthatnak a probléma kialakulására, például a gyengébb immunrendszer vagy a nem kezelt cukorbetegség. Fontos tudni azt is, hogy védelmet jelent, ha a hüvelyben savas – 4,3 Ph körüli – a kémhatás. Ebben a környezetben ugyanis lecsökken a gombák szaporodásának az esélye, a „házőrző” bacilusoknak viszont éppen ez a környezet a kedvező.
hirdetés
Egy másik probléma: a bakteriális hüvelyfertőzés
Ez a probléma legtöbbször a szülőképes korú nőknél jelentkezik, és annál is veszélyesebb, mert gyakran nem produkál tüneteket, viszont a magzatra is kockázatot jelenthet. Előfordul az is, hogy vízszerű, kellemetlen szagú a hüvelyváladék, vagy esetleg égő és viszkető érzéssel jár.
Kialakulhat a nem megfelelő, a hüvely természetes, savas kémhatását megváltoztató antibakteriális szappantól, a vagina környékén alkalmazott, erősen illatosított termékektől vagy erős textilöblítő használatától. A dohányzás ennek az állapotnak a kialakulására is hajlamosít. Terhes nőknek ajánlott teszt elvégzését kérni az orvosuktól, ha felmerül a fertőzés gyanúja.
Több tudományos kutatás is készült a témáról, és bár az eredmények ellentmondásosak, a legtöbb tanulmány egyetért abban, hogy a probiotikumok a megelőzést és a kezelést is támogatják. Itt is sokat segít a hüvely savas kémhatásának a visszaállítása.
A szexuálisan úton terjedő betegségek is szóba jöhetnek
Ebben az esetben az ok a fertőzött személlyel létesített szexuális kapcsolat.
A medicalnewstuday.com cikke szerint évente több millió ilyen esetet jelentenek, ami nem kicsi szám.
Megoldás lehet az óvszer használata minden esetben, teszt elkészíttetése a szexuális kapcsolat megkezdése előtt, vagy a HPV-oltás beadatása. Mindenképpen lépni kell, hiszen a szexuális úton terjedő betegségek között olyanok is vannak, amelyek hosszú távú problémákat, akár meddőséget vagy szülés közbeni komplikációkat okoznak. Sőt ezeket a fertőzéseket bizonyos esetekben szülés közben a magzatnak is átadja az anya.
Gondolni kell az allergiára is
Nem biztos, hogy az allergia eszünkbe jut, ha a kellemetlen tünetek okát keressük. Tusoláshoz, fürdéshez érdemes illatmentes termékeket vásárolni, és gondolni kell arra is, hogy latexallergia – az óvszerek általában latexből készülnek – is létezik.
Mindegyik problémára igaz, hogy a szégyenérzetet félretéve, szakorvossal együttműködve kell megtalálni a viszketés vagy a folyás okát, és megbeszélni a gyógyulást ígérő kezelést.
Vámos Éva