

Étkezés előtt természetes a kézmosás, de vajon egy sérülés után miért nem ösztönös a sebkezelés fontos lépése, a fertőtlenítés? Egy aprócska vágás vagy horzsolás után több millió kórokozó kerülhet a véráramba, fontos tehát az óvatosság, még akkor is, ha a kisebb balesetek nem jelentenek komoly kockázatot.
Kerti munkák, kerti partik, szabadtéri sportok, kirándulás, mind-mind veszélyt rejthetnek. Apróbb sérülésekkel persze nem szaladunk rögtön orvoshoz, de fontos tudnunk, hogy otthon hogyan kezelhetjük biztonságosan a horzsolásokat vagy a vágásokat.
Külcsín
A sebeket tulajdonságaik alapján osztályozhatjuk: mélységük, elhelyezkedésük, keletkezésük oka, fertőzöttségük foka szerint. Természetesen a seb jellegétől függően kell meghatározni a kezelés lépéseit, az alkalmazott módszereket és készítményeket, azzal együtt is, hogy a sérülés után rögtön beindul a szervezet öngyógyító mechanizmusa.
Tisztítás
A kisebb balesetek még a legóvatosabb embereket sem kerülik el, a gyerekeket pedig szinte mindig utolérik. Legjobb, ha tiszta folyó vízzel mossuk le még a legbanálisabbnak tűnő horzsolást is, de használhatunk fiziológiás sóoldatot is. Mindenképpen orvosi ellátásra van szükség, ha a sebben idegen anyag van – természetesen nem egy apró vagy nagyobb szálka –, vagy nem zárható ki a fertőzésveszély, például kutyaharapás vagy rozsdás tárgy miatt. Horzsolás esetében ha túl poros vagy sok apró szemcse került bele, az egész sebet tartsuk víz alá, és gyengéden távolítsuk el a szennyeződést.
Fertőtlenítés
Miután alaposan megtisztítottuk a sebet, fertőtlenítsük le! Ehhez használhatunk fertőtlenítő oldatot, bőrfertőtlenítő sprayt, amelynek a használata is könnyű és praktikus. Ezek alkalmasak az ép és a sérült bőrfelületek kezelésére egyaránt, és a szervezet segítségére vannak a fertőzések elkerülésében. Érdemes azonban gyógyszerész tanácsát kérni, és a használati útmutatót is elolvasni, hiszen ezen mindig feltüntetik, hogy jód- és szalicilérzékeny embereknél alkalmazható-e a szer.
Égési és kertészkedés közben szerzett sérülések
A forró olaj vagy a parázs nyoma fájdalmas és örök életre maradandó nyomot hagyhat. Ha mégis megtörténne a baj, az égett testfelületet hűtsük minimum 15 percig hideg folyó vízzel – tanácsolják a szakemberek. Ha valakit a ruháján keresztül ért sérülés, nem szabad levetkőztetni, nehogy az égés mélysége és az égett terület felszíne megnőjön. A sérülést – lehetőleg égési kötszert használva – sterilen le kell fedni, anélkül, hogy bármilyen krémmel bekennénk.
Ha metszés, kapálás vagy fűnyírás közben óvatlanok vagyunk, az éles szerszámoktól vágott sebet szerezhetünk. Ezeknél a vérzés általában nagy, a szövetroncsolódás azonban minimális. A szúrt sebekre érdemes különösen figyelni, mert első látásra nem tűnnek súlyosnak, belső vérzés azonban előfordulhat. A nagyobb vagy kritikus helyen lévő sérüléseket ajánlatos fedőkötéssel is ellátni. Ilyenkor jó, ha van kéznél steril kötszer, amivel a sebet óvatosan lefedhetjük, majd öntapadó kötéssel rögzíthetjük. A kisebb horzsolásokat nem érdemes ragtapasszal befedni, hacsak nincsenek kitéve ismételt szennyeződésnek.
Testünk védelmét bőrünk végzi, melynek fontos feladata, hogy felvegye a harcot a kórokozókkal. Nyáron természetes úton pótolhatjuk a D-vitamint, de nem szabad megfeledkezni a napégés veszélyeiről sem. A gyerekek bőre vékonyabb, ezért őket még jobban kell védeni a káros napsugarak ellen. Jó megoldás a kalap UV-szűrős napszemüveggel, és nagy választékban kaphatóak a különböző fényvédőkrémek is, amelyeknél az SPF (Sun Protective Factor) jelölés után álló szám jelzi a fényvédő faktor számát.
Mire lehet szükség a házipatikában?
Bár már itt a nyári szünet, a rutinos szülőknek és nagyszülőknek is célszerű újra átnézniük az elsősegély dobozt, hogy ne érje őket meglepetés, ha sebkezelésre lenne szükség.
Jó, ha van otthon:
A gyógyulás
A horzsolások és sok esetben a sebek is könnyebben gyógyulnak szabad levegőn. Azonban a folyamatot különböző krémekkel is segíthetjük, hintőpor használata ugyanakkor nem javasolt. A sebek gyógyulásának ideje és módja a kiterjedésüktől, mélységüktől függ. Könnyebb esetekben szinte nyom nélkül is gyógyulhatnak, de élethosszig látható sebhely, hegszövet is maradhat utánuk. A lehetőleg maradéktalan sebgyógyulást sok tényező befolyásolja, ezért már az első sebellátástól kezdve sokat lehet tenni.
Dózsa-Kádár Dóra