

Mozgásszervi panaszok esetén érzékeljük leginkább, hogy mekkora ajándék a mozgás szabadsága. Mivel a reumatikus betegségek, az ízületi gyulladás vagy a különböző kopások az egyszerű hétköznapi tevékenységeket is korlátozhatják, természetes, hogy mielőbb szeretnénk megszabadulni a fájdalomtól.
Bizonyos életkor fölött mindannyiunk számára ismerősek a kötőszövet és a mozgásrendszer fájdalmas zavarai, amelyek krónikus tünetek kialakulásához vezethetnek. A panaszok többnyire izomfájdalom, piros, duzzadt, fájdalmas ízület, térdmerevség, hát- vagy vállfájás formájában jelentkeznek. Az érintett részek elmerevedésének, teljes vagy részleges funkciókiesésének okai nem teljesen ismertek, a bakteriális és vírusfertőzéstől kezdve az autoimmun-reakciókon keresztül a mechanikus tényezőkig (pl. kopások) nagyon sokféle kiváltó ok lehetséges, sokszor pedig ezek kombinációjáról van szó.
Jót tesz a kíméletes mozgás
Akinek sajognak az ízületei, az általában nem gondol rá, hogy éppen a fizikai aktivitás segítene rajta. Pedig ilyenkor is érdemes rászánni magunkat a kíméletes mozgásra, ami erősíti az izmokat, serkenti a vérkeringést, és hajlékonyabbá teszi az ízületeket. Mozgás nélkül egészséges porcanyagcsere sincsen: rendszeres terhelés szükséges ahhoz, hogy az ízületi folyadékból a tápanyagok bejussanak a porcba, a salakanyagok pedig távozzanak. Akinek a csípője vagy térde kíméletre szorul, annak megfelelő sport lehet az úszás, a kerékpározás, a könnyű gyaloglás, a vízi gimnasztika vagy a gyógytorna.
Forduljunk a gyógynövényekhez
Illóolajokkal, gyógynövénytartalmú készítményekkel is hozzájárulhatunk az ízületi merevség tüneti kezeléséhez – ezek elsősorban fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásuk révén enyhítik a panaszokat. Gátló hatással bír többek között az árnika, az eukaliptusz, a fenyő, a kamilla, a mustár, a rozmaring vagy a vadgesztenye hatóanyaga. Használatuk külsőleg, krémek, balzsamok, bedörzsölőszerek formájában javasolt, mivel így a bőrön át közvetlenül jutnak el az érintett szövetekhez. A helyi fájdalomcsillapító és nyugtató hatás mellett a kezelés javítja az adott terület vérellátását, a szöveti anyagcserét, lazítja az izomzatot, és fokozza a kötőszövet rugalmasságát.
Egy kevéssé ismert gyógynövény
A Dél- és Kelet-Afrika szavannás-sivatagos területeiről származó ördögcsáklya (Harpagophytum procumbens) a tünetek enyhítésén túl a reumatikus betegségek oki kezelésére is alkalmas. Ez az Afrika-szerte népszerű gyógynövény jellegzetes formájú, karomszerű tüskékkel borított terméséről kapta a nevét. A gyógyászatban elsősorban 15-20 cm hosszú, 3-5 cm vastag gyökereit használják, melyet darabolást követően szárítanak és porítanak. Az ördögcsáklyagyökeret belsőleg és külsőleg is alkalmazzák. Minden valószínűség szerint az arthritises gyulladásos folyamatok mögött álló enzimatikus folyamatokba képes kedvezően beavatkozni, bár ennek pontos hatásmechanizmusa nem ismert. Humán vizsgálatok igazolták, hogy a gyökér vizes kivonatának alkalmazásával csökkent a fájdalom intenzitása és a fájdalom iránti érzékenység, továbbá javult a gerinc és az ízületek mozgékonysága. Az ördögcsáklyagyökér elsősorban krónikus gyulladások esetén, degeneratív ízületi megbetegedések kiegészítő terápiájára alkalmazható.
Szerdahelyi Krisztina