

Szakértők szerint az influenzával kapcsolatos tévhitek elleni harc legalább olyan nehéz, mint a vírus legyőzése. Mivel az influenza veszélyes, fontos, hogy figyeljünk minden tünetre!
Köhögés, tüsszentés, orrfolyás vagy láz – ártalmatlan tünetek voltak még néhány hónappal ezelőtt is, ám most, a koronavírus-járvány miatt komoly pánikra adhatnak okot. A COVID-19-et könnyű összetéveszteni a sok esetben hasonló tüneteket mutató szezonális influenzával, de akár a nátha jeleivel is.
Az influenza tüneti kezelésre gyógyul
Minden évben január körül éri el Magyarországot az influenza, és mivel a védettség kialakuláshoz körülbelül 2 hétre van szükség, október végén kezdődik a kampányszerű oltás. Az influenza cseppfertőzéssel terjedő, többnyire nagyon magas lázzal, végtag- és izomfájdalommal, fejfájással, légúti tünetekkel, rossz közérzettel járó betegség. Az influenzavírus jellemzően a téli időszakban okoz betegséget, kb. 1 hetes lappangási ideje van a fertőzéstől számítva.
Tüneti kezelésre gyógyul, de 1-2 hétig ágyba parancsolja a beteget, és sajnos gyakori, hogy szövődmény alakul ki, főleg az egyébként sem egészséges embereknél – mondja dr. Taller Gabriella fül-orr-gégész szakorvos, háziorvos. „Ha szövődmény vagy felülfertőződés alakul ki, antibiotikumra és egyéb gyógyszerekre, sőt kórházi kezelésre is szükség lehet. Sajnos évente több áldozatot követel a betegség, amit védőoltással meg lehet előzni. Az oltás körülbelül 85%-os védettséget ad egy évig a leggyakoribb influenzatörzsek ellen.”
A maszkviselés, a közösségi távolságtartás és a kézmosás – a koronavírushoz hasonlóan – az influenza terjedését is lassítja.
Mikor kell azonnal orvoshoz menni?
A láz testünk jelzése arról, hogy valamilyen gyulladás, fertőzés vagy más betegség van jelen. Ezért nem csupán a lázat kell csillapítani, hanem az alapbetegséget is kezelni kell.
Az alábbi esetekben azonnal orvoshoz kell menni:
Dózsa-Kádár Dóra