• 2025. április 26., szombat

Mit kell tudni az idei influenzaszezonról?


2017.12.08

Az influenza szerte a világban, a fejlett országokban is komoly gondokat okoz; főleg a gyerekekre és a korosabbakra veszélyes. Mintha csak ezt a jól ismert tényt támasztaná alá egy nemrég megjelent írás, ami arról számol be: az USA-ban idén már kiskorú és idős áldozatot is szedett a járvány.



Mivel körülbelül 2 hétig tart, amíg a szervezetbe juttatott, legyengített kórokozók ellen immunrendszerünk kitermeli a védekezést szolgáló antitesteket, ezért ennyi idővel a járvány megkezdődése előtt már be kell oltatnunk magunkat.

 

Mint az ismert amerikai egészségügyi hírportál, a Health.com novemberben megírta, az influenzaszezon elején egy idős iowai férfival végzett a betegség, az USA-beli Járványkezelési- és Megelőzési Központ (The Centers for Disease Control and Prevention; CDC) adataira támaszkodva pedig arról is beszámolnak, hogy már októberben regisztráltak a járvánnyal összefüggésbe hozható gyermekhalált.

Javasolt az oltás
A CDC felsorolja a jellegzetes tüneteket, amelyek influenzára utalhatnak: köhögés, torokfájás, orrfolyás- vagy dugulás; ezek mellé még láz, illetve izomfájdalom, fáradtságérzés társulhatnak. A szervezet szakemberei hangsúlyozzák, hogy a kezeletlen, elhanyagolt betegség súlyos szövődményeket, köztük tüdőgyulladást is okozhat, ami különösen az egyébként is legyengült szervezetű pácienseknél járhat halálos kimenetellel, és kiemelt kockázati csoportnak tartják például a 65 éves vagy annál idősebb embereket. A védekezésnek több módja létezik. Az egyik, ha a járvány idején lehetőleg minél kevesebbet tartózkodnak potenciálisan fertőzött közösségekben azok, akiknek életkoruk vagy általános egészségi állapotuk miatt nagyobb rizikóval kell számolniuk. A CDC ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a leghatékonyabb védekezés továbbra is a megelőzés, vagyis ha időben beoltatjuk magunkat influenza ellen, a szervezet statisztikái szerint ez mintegy 40–60%-os védettséget nyújt a kórokozóval szemben. Minden évben más és más vakcinákat tartalmaz a védőoltás, ezért fontos tudni, hogy az előző évi oltás nem biztosít védettséget az éppen aktuális szezonban. A CDC szerint egyébként idén az USA-ban október-novemberben kezdődött meg az influenzaszezon, várhatóan majd májusig tart, és december-február között tetőzik.

Nálunk még nincs járvány
És hogy mi a helyzet influenzaügyben Magyarországon? Ahogy az elmúlt években, úgy idén is nyomon követhető az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ; antsz.hu) honlapján az aktuális helyzet. A cikkünk írásakor legfrissebb, november 11-én nyilvánosságra hozott,
a 44. hétre vonatkozó jelentése az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kórházhigiénés és Járványügyi Felügyeleti Főosztálya adatai alapján arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy hazánkban gyakorlatilag nincs influenzaaktivitás. A Főosztály szerint a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok 4300 olyan betegről számoltak be, akik influenzaszerű tüneteket észleltek magukon; ez több mint 3%-kal kevesebb ilyen pácienst jelentett az előző héthez képest. A betegek mintegy 11%-a gyerek, 16%-a pedig 60 éves vagy idősebb volt. Előrejelzéseik szerint a járvány a jövő év 1. és 9. hete között lesz a legaktívabb, csúcsát pedig valamikor 2018. 5. hete körül éri el.

A veszélyeztetetteknek ingyenes a vakcina
Szintén fontos információ, hogy a korábbi évek gyakorlatának megfelelően idén is rendelkezésre áll ingyenes vakcina (összesen 1,3 millió oltásra elegendő) azoknak, akiket koruk, egészségi állapotuk vagy foglalkozásuk miatt fokozottan veszélyeztet a járvány. Az ÁNTSZ tételesen fel is sorolja ezeket a csoportokat: közéjük tartoznak például – egészségi állapotuktól függetlenül – a 60 éven felüliek, a várandós nők vagy például a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők, az asztmás betegek, a krónikus máj- és vesebetegek. Jogosultak az oltásra továbbá a veleszületett vagy betegség/kezelés révén szerzett immunhiányos állapotban szenvedők.
Azoknak is jár az ingyenes oltás, akik foglalkozásuk miatt potenciálisan sok embernek adhatnák tovább a fertőzést. Közéjük tartoznak például az egészségügyi dolgozók, vagy az ápolást, gondozást nyújtó egészségügyi/szociális intézmények alkalmazottai. Szintén térítésmentesen igényelhetik az oltást az állattartás területén dolgozók közül a sertés és baromfi tartásával, valamint ezen állatok szállításával foglalkozók, illetve a baromfifeldolgozókban, a vágóhidakon dolgozók. Ingyen oltják ezen felül az egészségügyi intézményben tartósan ápolt gyermekeket, a csecsemő- és gyermekotthonok lakóit. A fenti felsorolás korántsem teljes – érdeklődjünk kezelő- vagy háziorvosunknál a további részletekről.

P. Gy.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Online is el lehet sajátítani a helyes légzéstechnikákat Gyógyhír Magazin

Nem csak a változékony idő miatt súlyosbodhatnak az asztmás panaszok Gyógyhír Magazin

Asztmás? Erre figyeljen párásítás és inhalálás során! Gyógyhír Magazin

A vírusok a munkahelyen is támadhatnak. Mit tehetünk ellenük? Gyógyhír Magazin

Enyhe légúti fertőzés is belobbanthatja az asztmát Gyógyhír Magazin

Nem biztos, hogy a járvány okozza a rekedtségét Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája