• 2025. április 24., csütörtök

Felejtse el a fülfájást!


2018.10.06

Ha a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem tud kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat. De nem a fültisztító pálcika a megoldás a problémára.



A fülzsír fontos védelmi szerepet tölt be a fülben: megakadályozza, hogy a kórokozók, a por, a kosz, vagy akár az apró bogarak a fülbe jussanak. Védi a hallójárat és a külső fül érzékeny bőrét a kiszáradástól, így is segítve a fertőzések megelőzését. Normális esetben a fülzsír folyamatosan halad a külvilág felé, ahol megszáradva kihullik a fülből – magyarázta lapunknak dr. Tímár Tibor szakorvos. Vannak azonban olyan helyzetek és esetek, amikor ez a folyamat nem automatikus, idősebbeknél például gyakori, hogy a felgyülemlett fülzsír nem tud kiürülni a fülből. Ha valakinek zsírosabb a bőre, szűkebb a hallójárata, esetleg poros környezetben tartózkodik rendszeresen, szintén szembesülhet ezzel a problémával. A szárító hatású, erőteljes fertőtlenítőszerek, mint amilyen a klór, főleg fedett uszodákban, közvetve szintén gondot okozhatnak. A diabétesz, a szappan- vagy hajsprayallergia vagy a hallókészülék használata szintén megnöveli a fertőzés veszélyét. Mint a szakorvos elmondta, normális esetben a fülzsír az ember állkapcsának mozgásával (rágással) magától kiürül a hallójáratból. A fülzsír eltávolításának módszerei közül a fülzsíroldó szerek használata a legismertebb. 

Csípje fülön! 
A fül-orr-gégészek főleg a sokat úszók között találkoznak külső hallójárat-gyulladásban szenvedő betegekkel. A köznyelvben úszófülként ismert otitis externa a hallójárat betegsége, melynek kialakulásában a tartós nedvesség játszik döntő szerepet. A felázott hallójárat érzékeny bőre sérülékennyé válik, így a kórokozók könnyen megtelepedhetnek és gyulladást, gombás fertőzést is előidézhetnek. Árulkodó tünet a viszketés, a pirosodás és a hirtelen előtörő éles fájdalom, ami általában az egyik oldalon jelentkezik. A fülzsír természetes védőréteg, 
de megsérülhet az uszoda vizétől, főként ha az a szokottnál klórosabb. Mindez hallászavarhoz vezet, és előkészíti az utat a gyulladás előtt. A középfülgyulladás hasonló panaszokkal jár. Gyakran láz is kíséri, de a hallójárat nem duzzad meg és a fájdalom kevésbé kifejezett. Ez a betegség elsősorban gyerekeknél fordul elő.

A fültisztítás alapjai
Tisztálkodási rituálénkhoz hozzátartozik a fültisztítás is, melynek szintén megvannak az alapszabályai. Közülük a legfontosabb, hogy ne használjunk fültisztító pálcikát és védjük a hallójáratokat a víztől – mondja a fül-orr-gégész szakorvos. A pálcikával még beljebb nyomjuk a hallójáratban a zsírdugót, ráadásul beavatkozunk a mindennapos öntisztító folyamatba, és egyrészt eltávolítjuk a védelmet nyújtó réteget, másrészt apró sérüléseket is okozhatunk, amelyek elősegíthetik a kórokozók szaporodását. A fültisztító pálca nem steril, a különösen érzékeny hallójáratba kórokozókat juttatunk vele. A fül folytonos „túltisztítása”a külső hallójárat idült gyulladásához vezet. Fontos tanács, hogy hajmosás, fürdés után mindig töröljük szárazra a fülünket! Ha nátha okozta fülkürthurut alakul ki füldugulással, orrfújásnál, nyelésnél recsegéssel, akkor érdemes inhalálni! Ez megnyugtatja az orrnyálkahártyát, oldja a váladékot. Sokáig nem enyhülő hallásproblémákkal, fülbántalmakkal menjünk fülészetre! 
Dózsa-Kádár Dóra

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért ne végezzük otthon a fültisztítást? Gyógyhír Magazin

Már az idegeire megy a fülzúgás? Ne halogassa a megoldást! Gyógyhír Magazin

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszai Gyógyhír Magazin

Komoly betegségekre is figyelmeztethet a szaglás csökkenése Gyógyhír Magazin

A gyertya az ünnepi asztalra való, nem a fülbe Gyógyhír Magazin

Miért baj, ha túl gyakran használja az asztma rohamoldó szereket? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája