

Ha elérjük a 3,5 millió beoltottat, bekövetkezik, amire régóta vártunk, és kinyitnak a teraszok. Újabb lépést teszünk abba az irányba, hogy az életünk visszatérjen a régi kerékvágásba. Egy kicsit mégis másképpen kell viselkednünk nekünk is és a vendéglátóknak is, hogy a lazítás ne idézze elő a járvány fellobbanását.
A legtöbben majdnem egy éve álmodozunk arról, hogy kiülhessük barátainkkal egy kávéra egy hangulatos, napfényes. madárcsicsergős teraszra. Úgy tűnik, végre megvalósulhat ez az álom, sőt újra a hétköznapok részévé válhat. De csak akkor, ha egyelőre óvatosak vagyunk, betartjuk a szükséges intézkedéseket nemcsak mi, hanem a vendéglátóink is. A vendéglátóhelyek április utolsó heteiben hasonló keretek mellett fogadhatják a vendégeket a kerthelyiségekben és a teraszokon, mint ahogy az a novemberi szigorításokat megelőzően tették. Ügyelnek a távolságtartásra, a megfelelő fertőtlenítésre, a munkatársak kötelezően maszkviselésére, és igyekeznek minimalizálni a személyes érintkezést.
A várva-várt új helyzet kihívások elé állít mindenkit.
Ha a vendéglátóhelyek betartják is a kötelező intézkedéseket, maszkot nem viselő vendégként én akkor lennék nyugodt, ha tudnám, hogy az alkalmazottak be vannak oltva, vagy legalábbis rendszeresen tesztelik őket. Ez nem kötelező ugyan, de mindenkinek jó.
A vendéglátóhelyek az oltással és a teszteléssel nemcsak a vendégeket védik, hanem magukat is, hiszen a munkatársak enyhébb tünetekkel vészelnék át a betegséget, és rövidebb ideig hiányoznának, ha mégis megfertőződnének.
hirdetés
Az oltást mindenki megkapja, aki regisztrált, a tesztelés lehetőségének biztosítása azonban elsősorban a munkáltató feladata. Nem lehetetlen küldetésről beszélünk: a megbízható Unió által is elfogadott és ajánlott antigén teszt viszonylag egyszerűen beszerezhető például ERRE a linkre kattintva. Mindössze néhány ezer forintba kerül egy-egy dolgozó állapotának ellenőrzése. Léteznek egyéb antitest gyorstesztek is, de azok az aktuális fertőzöttség detektálására kevésbé alkalmasok. Ezek elvégzéséhez is egészségügyi szakszemélyzetre (üzemorvos, ápoló, nővér esetleg háziorvos) van szüksége, de ennek biztosítása sem megoldhatatlan feladat. A vendéglátóhelyek leszerződhetnek az üzemorvosukkal vagy egy megfelelően képzett nővérrel a tesztek rendszeres elvégzésére.
Több mint egy éve tart már a járvány, ami az utóbbi időben tragikusan sok áldozatot követelt. Szinte mindenkinek van olyan családtagja vagy barátja, akit emiatt veszített el. Örülünk a nyitásnak, alig várjuk az újabb enyhítéseket, de még mindig nem szabad elfeledkeznünk az óvatosságról. Mi magunk is ügyelhetünk a távolságtartásra, arra, hogy az utcán és a köztereken maszkot viseljünk, és hogy lehetőleg mindig hordunk magunknál kézfertőtlenítőt, amit használunk is – és végül, de egyáltalán nem utolsó sorban felvesszük az oltást. Hasonló gondosságot várunk el a vendéglátóinktól is, hogy minél hamarabb teljesen megfeledkezhessünk a Covid 19-ről. (x)