

Sajgó ízületek, fájó végtagok, mozgáskorlátozottság: sok esetben kiderül, nem egyszerű mozgásszervi betegség áll a panaszok hátterében.
Minél erősebb az immunrendszerünk, annál könnyebben elkerüljük a betegségeket, az egészségügyi problémákat. Télen sokkal nagyobb erőfeszítésbe kerül, hogy szervezetünk ne élje fel az összes tartalékát és védekezzen a fertőzések, gyulladások ellen. Olykor a legbanálisabbnak tűnő mozgásszervi panasz mögött is állhat az immunrendszer gyengesége miatt kialakult társbetegség. Egy fertőzéses góc – például a mandulában, a fogakban, arcüregben, epehólyagban, húgy-ivari szervekben – sokáig akár tünetmentes is lehet. Az immunrendszer megpróbálja ugyan felvenni a harcot a mikroorganizmusokkal, de ha nem elég erős, ezek a gócok betegségekhez vezethetnek, ízületi gyulladáshoz, pikkelysömörhöz, krónikus vastagbélgyulladáshoz.
Tetőtől-talpig
Az ízület két vagy több csont összeköttetése, ami lehetővé teszi a mozgásukat. Az ízület – egyszerűsítve a szerkezetét – porcból, ízületi nedvet tartalmazó tokból és szalagból áll. A nedv tulajdonképpen „kenőanyagként”szolgál a mozgáshoz. Bár az ízületek felépítése majdnem egyforma, és feladatuk is hasonló – hogy segítsék a test mozgását –, típusuk különbözik. Ha kicsit jobban megértjük ezt a fantasztikus rendszert, ami az ember hely- és helyzetváltoztatásában közreműködik, talán okosabban és felelősségteljesebben tudunk vigyázni magunkra.
Változatos betegség
A mozgásszervi megbetegedéseket korunk népbetegségeként tartják számon, ami hazánkban is nagyon sok embert érint: kit közvetve, a családjában előforduló problémák révén, kit közvetlenül.
A reumatológiai betegségeket – nem pontos orvosi meghatározás szerint – a gyulladásos eredetű ízületi, a porc elhasználódásával járó kopásos és a csontritkulás betegségeinek három nagy csoportjába oszthatjuk. Sokszor találkozunk azzal, hogy a betegnek több betegsége is előfordulhat egyszerre (például csontritkulás és ízületi kopás). Ami a gyulladásos betegségeket illeti, ott még tovább bonthatjuk a sort az egy-, a több-, illetve a sokízületi gyulladásos betegségtípusokra, melyeknek természetesen más és más a kezelési módjuk.
Fűben-fában
Egy sor gyógynövény létezik, ami megfelelően alkalmazva hatékony lehet a fájdalom csillapítására. Belső felhasználásuk mellett (tea, főzet, forrázat), külsőleg alkalmazva is (borogatás, gyógykenőcs, tinktúra stb.) fontos szerepet játszhatnak a gyógyulásban − magyarázta lapunknak korábban Lopes-Szabó Zsuzsa természetgyógyász. Vannak olyan gyógyszertári készítmények, melyek vérbőséget okozó összetevői (mentol, kámfor és kapszaicin) segítségével enyhítik a reumás tüneteket, sőt csökkentik az izomláz okozta kellemetlen panaszokat, valamint a mozgásszervi problémák esetén jelentkező fájdalmat. A tőzegiszapban sok ásványi anyag van, így a felhasználásával készült krémek kiválóan tisztítanak, csökkenthetik a gyulladást, lazítják a merev izmokat.
Dózsa-Kádár Dóra