• 2025. április 26., szombat

A herpesz nyáron is támad


2024.07.24

Itt a nyár, a várva várt nyaralás, napfény, vízpart, hegyvidék… Sajnos, sokunknál a herpesz is aktivizálódik ilyenkor… Ha hagyjuk, sok kellemetlenséget hozhat a nyaralás alatt.



A herpesz akárkinek, akármikor és akármitől kijöhet – mondjuk viccelődve, mert sajnos majdnem ez a helyzet:
 
• a herpeszt vírus okozza, amelyet gyerekkorától fogva hordozza általában a népesség 80%-a,
• hidegre, melegre, stresszesebb napok után, bármikor megjelenhet a herpesz,
• leggyakrabban legyengült immunrendszerünk nyitja meg az utat a herpeszes hólyagoknak a bőrfelszín felé, de aktivizálódhatnak egyes, a szervezetünk számára „irritáló” ételek hatására, vagy az erős napfény következtében is.
 
Mindig a legrosszabbkor
Olyan kevésszer tudunk kiszállni a mindennapok mókuskerekéből, útra kelni, süttetni magunkat a napon, finomakat enni-inni, a szeretteinkkel lenni… Bizony a herpes simplex vírusok (HSV-1) ilyenkor sem kegyelmeznek az érzékenyebb embereknek. Fertőző folyadékkal teli hólyagocskák jelenhetnek meg legtöbbször az ajkakon (vagy az orr, esetleg a szem környékén), amelyek nemcsak addig fájdalmasak, amíg növekednek, de nehezítik az evést és az ivást is. A már gyógyuló, varasodó seb pedig gyakran felszakad, megnövelve a felülfertőzés kockázatát. 
 
Ha a legrosszabbkor jelenik is meg a herpesz, akkor sem szabad hagynunk, hogy tönkretegye a szép nyári napokat. 
 
A legjobb, ha mindent megteszünk a megelőzés érdekében, de ha csak lerövidíteni sikerül a hólyagok gyógyulását, akkor is nyert ügyünk van.
 
Tippek a nyári herpesz ellen
1. Már a nyaralás előtti izgalmak, az utazási stressz is elősegíthetik a herpeszvírus aktivizálódását a szervezetünkben. Így érdemes tudatosan törekednünk a különböző lazító technikák alkalmazására, a megfelelő stresszoldásra már az utazás előtt.
2. Az erős UV-sugárzás nemcsak a vízparton, de a hegyvidéken nyaralókat is veszélyezteti: a leégés roncsolja a bőrt és kedvező körülményt teremt a herpeszes hólyagok megjelenésének is. Ezért az arc bőrét nagyobb faktorszámú napvédővel érdemes bekennünk, s az ajkat is külön, speciális napvédelemmel ellátott ajakírral. 
3. Fontos figyelnünk, hogy se az ajakírt, se a kulacsot/poharat, se a törölközőt, vagy az evőeszközöket ne használjuk senkivel közösen. Ez a herpesz megelőzésében is segít, de a fertőzés továbbadását is megakadályozza. 
4. Csak óvatosan az ételkülönlegességekkel! Az intenzív fűszerek, egyes – a nyálkahártyát izgató – enni- és innivalók is kihozhatják a herpeszt.
 
Ha kezeljük, hamarabb gyógyul
Az úti patikában mindig legyen velünk a herpesz kezelésére szolgáló krém. Nagyban csökkenthetjük a kellemetlen tüneteket, ha még a hólyagok megjelenése előtt kenni kezdjük az égető, bizsergő részt az ajkakon. A gyógynövénytartalmú szerekkel jó eséllyel le is rövidíthetjük a (7-10 napos) gyógyulás időszakát. 
 
A herpeszes hólyagokat kilyukasztani szigorúan tilos, hiszen a bennük lévő folyadék igen fertőző. A herpesz leszáradása során fokozottan ügyelni kell a higiéniára: ne nyúlkáljunk a szájhoz, gyakran mossunk kezet (vagy ha utazás során erre nincs mód, gyakran használjunk kézfertőtlenítőt), alkalmazzunk a sebre hámosító krémet. 
 
Ha a herpeszes tünetek gyakran fellángolnak, feltétlenül keressük fel a bőrgyógyászatot! 
 

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A ChatGPT hibátlanul felismeri a leggyakoribb bőrproblémákat Gyógyhír Magazin

Szabad-e tavasszal levetetni az anyajegyet? Gyógyhír Magazin

Bőrrákra utalhat-e, ha vérzik az anyajegy? Gyógyhír Magazin

10 bőrápolási tanács a téli hónapokra Gyógyhír Magazin

Így maradhat télen is hidratált és ápolt a kezünk Gyógyhír Magazin

Szépségkezelések, hogy legjobb formájában legyen az év végén Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája