

Minden, ami gyengíti az immunrendszert, zöld utat adhat a herpesz támadásának. A nyári nap sugarai „felébreszthetik” a vírust, ha pedig már megjelentek a fájdalmas hólyagok, kellemetlen lehet a napozás.
A nyári ajakherpesz a leggyakrabban (a szokásos kiváltó tüneteken túl) a napsütés, illetve a napégés hatására jön elő. Ezt a legkönnyebben úgy előzhetjük meg, ha erős, nagy faktorszámú fényvédő krémet használunk az arcunkra, és természetesen ajkunk bőrét is védjük. Ma már az ajakápolókból is választhatunk olyat, melyben van fényvédő, de vigyázzunk rá, hogy ne használjuk senkivel közösen, ugyanis így rögtön továbbadhatjuk a fertőzést.
Távoli, egzotikus országokban érdemes óvatosan kóstolgatni az ismeretlen ételeket: a herpeszt időnként valamilyen étel vagy fűszer is kiválthatja – mondta lapunknak dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász. Legyünk óvatosak a nyilvános mosdókkal, poharakkal, sőt az idegen állatokkal is, mert nem tudhatjuk, melyik hordoz olyan fertőzést, mely legyengítheti a szervezetet. A vírus akkor is fertőz, ha a seb már hegesedik – magyarázta a szakorvos –, sőt még akkor is tovább lehet adni a betegséget, ha az éppen lappangó fázisban van, vagyis nincsenek látható jelei.
A táborozás és a felfázás is kockázat
A gyerekek gyakran kapják el táborozáskor, kiránduláskor a herpeszt és nem csak étkezés során, hanem akkor is, ha – extrém esetben – közös fogkefét, szívószálat, vagy – gyakrabban –, közös törölközőt használnak. A nyári hónapokban is gyakori a megfázás, elég például, ha egy légkondicionált helyiségből kimegyünk a szabadba. Ilyenkor is csökken a szervezet védekezőképessége.
A vizsgák vagy éppen a nyaralások okozta izgalmak is megterhelőek lehetnek és néhány napra a kellemetlen betegség is társulhat hozzájuk. Az ajakherpesz egyébként önmagától is elmúlik, de kezeléssel meggyorsíthatjuk a gyógyulást.
A megelőzést segítheti, ha megerősítjük az immunrendszert: szedjünk vitaminokat, táplálkozzunk egészségesen, mozogjunk rendszeresen!
Az útipatikában mindig legyen velünk a herpesz kezelésére szolgáló krém, a gyógyulás ideje (általában 7-10 nap) lerövidíthető, ha már a hólyagok megjelenése előtt, a bizsergés, viszketés vagy más „jósló” tünetek észlelésekor elkezdjük kenegetni az érintett bőrfelületet.
Dózsa-Kádár Dóra