• 2025. április 26., szombat

A visszerek ellen


2020.09.04

A láb fájdalma, dagadása, viszketése, elnehezülése, a lábikrák görcse – e tünetek (a visszérbetegség szimptómái) a statisztikák szerint hazánkban minden ötödik embert érintenek. Mit tehetünk a visszeresség kezeléséért és megelőzéséért?



Az artériák és a vénák együttesen alkotják az érrendszert. Az artériák oxigénben és tápanyagban gazdag vért szállítanak testünk minden részébe, a vénák feladata pedig a vér visszajuttatása a szívhez. És hogy mit tehetünk ereink védelméért? A népszerű egészségügyi portál, a HealthDay egyik idei cikke Dr. Chelsea Dorsey-nek, a Chicagói Egyetem Orvostudományi Intézete érsebészének tette fel a kérdést.

Dorsey szerint a statisztikák azt mutatják, hogy a 60 évesnél idősebbek 12–20%-a szenved az úgynevezett perifériás artériás betegségtől (PAD), míg a nők több mint 40%-ánál mutatható ki vénás elégtelenség, ami visszerességhez, illetve pók- vagy seprűvénák kialakulásához vezethet.

Mi tehetünk? 
Az artériák és a vénák egészségét az örökletes tényezők és az életmód egyaránt befolyásolják – állítja Dorsey. Szerinte a kompressziós harisnya rendszeres használata, illetve a lábak felpolcolása csökkentheti a vénabetegségek kockázatát, vagy enyhítheti például a már kialakult vénás elégtelenség tüneteit.

A szív egészségét szem előtt tartó étkezési szokások és az optimális testsúly megtartása szintén az artériák és az erek javát szolgálja a szakértő szerint. Dorsey szintén fontosnak tartja a vércukorszint, a vérnyomás és a koleszterinszint rendszeres ellenőrzését, illetve szükség szerint ezek helyes értékének gyógyszeres beállítását, továbbá a dohányzás mellőzését.

A visszerek eltávolítása ma már fejlett orvosi technikák igénybevételével is lehetséges: ilyenek például a lézeres vagy a rádiófrekvenciás beavatkozások. Fontos azonban tudni, hogy a megelőzésre, az enyhébb esetek kezelésére léteznek szelídebb, gyógynövények használatán alapuló megoldások is. (Lásd erről alábbi anyagunkat.)

Természetes érvédelem
Az őszirózsafélék családjába tartozó körömvirág (Calendula) hazánkban is igen elterjedt. Belsőleg alkalmazva igazoltan elősegíti az érképződést, főként a hajszálerek növekedését. Külsőleg felhasználva többek között gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító, sebfertőtlenítő hatása miatt közkedvelt. Visszér, aranyér, ekcéma ellen egyaránt használják.
A hüvelyesek családjába tartozó orvosi somkóró (Melilotus officinalis) vénás keringési zavarok, továbbá vénás és nyirokelégtelenség (aranyér, lábdagadás, visszér, ödéma) ellen is hatásos. Házi alkalmazását mindenképpen kerüljük: virágának és hajtásának étrend-kiegészítőkben történő felhasználását pl. mellékhatásaik miatt tiltja az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI).
A vadgesztenye (Aesculus) a szappanfafélék családjának egyik legkiterjedtebb nemzetsége. A vénás keringést befolyásoló legismertebb gyógynövények közé tartozik. Aranyér, vénás és hajszálér-keringési elégtelenség ellen egyaránt alkalmazzák. Rutint tartalmaz – ez a flavonoidféle növeli az érfalak rugalmasságát, csökkenti folyadékáteresztő képességüket. A vadgesztenye gyulladásgátló összetevőket is tartalmaz. Használatától javul a vénás és a nyirokkeringés, az ödéma, gyulladás pedig mérséklődik.

Papp György


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Vissza a mindennapokhoz trombózis után Gyógyhír Magazin

Súlyosbodó visszérhelyzet Gyógyhír Magazin

Így előzhetjük meg, hogy súlyosbodjon a visszérhelyzet nyáron Gyógyhír Magazin

Heparin tartalmú krémek- mikre jók, mikre nem? Gyógyhír Magazin

Ne hagyja, hogy a meleg levegye a lábáról! Gyógyhír Magazin

A visszér velejárói Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája