

A „szürkehályog” kifejezés a szemlencse elhomályosodását, „elszürkülését” jelenti. A műtét során az elszürkült szemlencse eltávolítására, és műlencse beillesztésre kerül sor.
A sikeres műtét és a megfelelően kiválasztott szemlencse esetén általában heteken belül jelentős életminőségbeli javulás következik be. A páciensek visszatérhetnek azokhoz a hobbikhoz, tevékenységekhez, amelyeket a szürkehályog megjelenése előtt előszeretettel végeztek, mint például a sport, egyéb testmozgások, autóvezetés stb. Az esetek többségében akár teljesen megszűnhetnek a látásproblémák, így a szemüveg vagy kontaktlencse hordására sem lesz szükség többé.
A megfelelő műlencsekiválasztása
A szürkehályog műtét előtt a szemész szakorvos alapos vizsgálatokat végez, melyeket követően kiválasztja a beültetésre szánt műlencsét. Nagyon fontos – és ezt ajánlatos kérni is – hogy elmagyarázza az egyes műlencsefajták előnyeit, hátrányait, s hogy a végső döntést így együtt hozzák meg, a beteg igényeit és kívánságait is figyelembe véve.
Bár az elszürkült szemlencse eltávolításra kerül, a látásjavulás nem azonnali.
A szemnek szüksége van pár napra, hogy alkalmazkodjon a beültetett műlencséhez, maga a teljes gyógyulás mintegy 4 hetet vesz igénybe. A műtét napján pihenni kell. 1 hétig ne érje víz, szappan, sampon a szemet, de utána is vigyázni kell, hogy komolyabb vízmennyiség, vagy szappan ne kerüljön a szembe.
Műtét után 1 hétig nem szabad sportolni. 1 hét után a páciens fokozatosan mozoghat, nehéz, megerőltető sport, úszás, szaunázás műtét után 1 hónappal végezhető. 1 hónapig szintén kerülni kell az 5 kg feletti súly emelését.
A műtét utáni hetekben antibiotikumos, steroid, illetve non steroid szemcseppet kell használni az előírt mennyiségben és gyakorisággal, melynek gyulladás- és fertőzésmegelőző szerepe van, illetve 3 alkalommal kontrollvizsgálaton is meg kell jelenni.
A műtét után elérhető látásminőség sok mindentől függ, például a szem állapotától, az esetlegesen meglévő egyéb szembetegségektől, (pl. zöldhályog, makula degeneráció, diabeteses retinopathia), a beültetett műlencse tulajdonságaitól. Korlátozhatják az elérhető eredményeket egyéb meglévő általános betegségek – pl. a cukorbetegség, immunbetegség – is. Ám a szürkehályogtól eltekintve amúgy egészséges szem esetében a műtétet követően a látás teljes helyreállására lehet számítani.
Hollauer Tibor