

Nyári estéinket megkeseríthetik a szúnyogok. Sajnos ez az a támadás, amit legtöbbször elkerülni nem, csak kezelni lehet. Adunk néhány lehetséges tippet.
Bár mindenki nagyon örül a jó időnek, a nyárnak sajnos van néhány negatív vonzata is. Ilyen többek között a szúnyogok inváziója. Ilyenkor szinte nincs is olyan ember, aki ne lenne tele viszkető csípésekkel. A kellemetlen szúnyogcsípésekért a nőstény szúnyogok a felelősek. A szúráskor a rovar észrevétlenül hatol a bőrbe és egy véralvadásgátló méreganyagot juttat be. Tulajdonképpen erre reagál a szervezet egy erős vagy kevésbé erős allergiás reakcióval. Amint felismeri az immunrendszerünk ezt az idegen anyagot, felveszi ellene a harcot. A felszabaduló hisztamin hatására kitágulnak az erek, és a test többi részéből folyadék áramlik a szúrás helyéhez, ezért duzzad meg a szúnyogcsípés helye. A hisztamin erős hatása miatt alakulnak ki a tipikus tünetek: a csípés vöröses színe és a viszketés. Immunrendszerünk kissé túlreagált fellépése a szúnyogcsípés ellen azt a célt szolgálja, hogy a fehérvérsejtek, melyek az idegen fehérje ellen veszik fel a harcot, a lehető leggyorsabban és megfelelő mennyiségben eljuthassanak a csípés helyéhez.
Védekezzünk okosan a szúnyogcsípés ellen!
Retró vicc, de leképezi a valóságot a történet, amikor a házaspár a tóparton nyaral. „Első este össze-vissza csípik őket a szúnyogok.
– Ha lekapcsolod a villanyt, akkor nem jönnek be – mondja a feleség. Ám ekkor a szobába két szentjánosbogár repül be. – Látod? Ez sem használ semmit – elégedetlenkedik a férj. – A furfangos vérszívók most zseblámpával jönnek.”
De mit tehetünk? A szúnyogok leginkább éjszaka és hajnalban a legaktívabbak. Nappali órákban főleg víz közelében, meleg, nedves, párás környezetben érzik jól magukat. Ha nem szeretnénk befújni magunkat kemikáliával, akkor érdemes válogatnunk a rovarriasztó füstölők között. Ezeket úgy készítik, hogy az égés során felszabaduló vegyi anyag és a keletkező füst tartja távol a rovarokat. Ha a szúnyogcsípés már látható, érezhető, sajnos nehezen álljuk meg, hogy ne vakarjuk. A csípés után rögtön mossuk meg a helyét meleg, szappanos vízzel. Ezt követően kenjük le elsőként fertőtlenítőszerrel, majd szúnyogcsípés utáni krémmel. Ezek a krémek az ammónia-, antihisztamin- és hidrokortizontartalmuk miatt hatásosak. A viszkető érzést a jegelés is csillapítani tudja. A teafa-, eukaliptusz- és levendulaolaj fertőtlenít, csökkenti a viszketést, természetes gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású. A természetes módszerek a szúnyogok kifinomult szaglására alapoznak: a citrom, a narancs, a levendula, a rozmaring, a szegfűszeg vagy a borsmenta zavarja a rovarokat. Apró üvegekben mindegyik illóolaj kapható, ami párologtatókba, gyertyákba, de akár lámpaolajba is használható. A bőrön töményen nem ajánlott alkalmazni őket, alkohol vagy valamilyen bázisolaj segítségével viszont már használhatjuk őket házi szúnyogriasztó krémként.
Dózsa-Kádár Dóra