

A fizikai megterheléseknek (még az egészen kicsinek is), komoly egészségügyi következményei lehetnek! Vigyázzunk magunkra a mindennapi életben és sportolás közben is, különösen, ha beköszönt az esős, fagyos évszak.
A sport növeli az állóképességet, felpörgeti az anyagcserét és erősíti az izmokat, de ha helytelenül végezzük, nem figyelünk a bemelegítésre vagy túlterheljük magunkat, a mozgás sérülésekkel is járhat. Akut sérülésnek nevezzük a zúzódást, a rándulást, az izomszakadást, a ficamot, és a csonttörést – sorolta Horváth Krisztina, a Scolinea Gyógytorna rendelő vezető gyógytornásza. A zúzódás során a bőr folytonossága nem sérül, az alatta lévő szöveteket éri a károsodás, duzzanat, elszíneződés jön létre. Kemény, tompa erőbehatástól jön létre, sportolás közben gyakran előfordul. A rándulásról akkor beszélünk, ha hirtelen megterhelés következtében az ízület elmozdul a helyéről, és visszaugrik – az ízületet tartó szalagok egy része közben elszakadhat. Erős fájdalom és duzzanat jelentkezik, a bőr elszíneződik. A rándulás leggyakrabban a bokát érinti, és nem csak sportolóknál fordul elő. Az izomszakadás lehet részleges vagy teljes. Részleges szakadásnál a kialakuló fájdalom gátolhatja az izomösszehúzódást, teljes szakadásnál az izom képtelen az összehúzódásra. Az izomcsonk duzzanat formájában jól tapintható. Hematóma, vagyis bevérzés egy izomszakadás vagy zúzódás hatására is jelentkezhet.
Kezelje természetesen!
A természetes gyógymódok közül a körömvirág, az árnika, a teafalevél és az aloe vera felhasználása a leggyakoribb. Az árnika a véraláfutások gyógyítására is alkalmas, ugyanis olyan anyagokat tartalmaz, melyek meggátolják a vérlemezkék összecsapódását és a szövetek gyulladását. Aktív hatóanyagai gyorsan felszívódnak. Az aloe vera hidratáló, nyugtató, fertőzésgátló és gyulladáscsökkentő hatású, míg például a fekete nadálytő kivonat hámosít, illetve segít a csont és a csontszövet regenerálásában. A véraláfutások, vagyis a bőr felületén vagy mélyebben megjelenő kék, zöld, lila foltok ijesztőnek tűnhetnek, de rendszerint nyom nélkül elmúlnak, maguktól felszívódnak. Az elszíneződés helyén fájdalom és feszülés érezhető, a sérült rész nyomásra érzékeny lehet, de utókezelésre nincs szükség. A szakember azt tanácsolja, hogy fokozatosan terheljük sportolás közben a szervezetünket, ne felejtsük el a bemelegítést. Az edzés végén érdemes nyújtáslazítás gyakorlatokat végezni, amivel megelőzhetjük az izomlázat.
A sérülés elkerülésére bemelegítéshez használjunk olyan gyógynövényalapú krémeket, amelyek árnikát vagy fekete nadálytőt tartalmaznak, esetlegesen melegítő hatású készítményeket, melyekben többek között kapszaicin található. Sportolás végén megelőzhetjük az izomlázat, izomgyulladást mentol- és kámfortartalmú krémekkel.
Legérzékenyebb ízületek
Az egyik legnehezebben kezelhető és gyógyuló testrész az ízület. Erre különösen figyelni kell, mert sérülés után a rehabilitáció sok ideig tarthat. A térdízület kifejezetten sérülékeny testrész, ráadásul nehezen gyógyul, egy kisebb szakadás is 3-6 hét alatt jön rendbe, súlyosabb esetben azonban műtét is szükséges lehet. A csukló elsősorban azért veszélyeztetett, mert eséskor ösztönösen a kezünkkel védjük magunkat. Leggyakrabban a hüvelykujj alatti csont reped vagy törik, de gyakori az ínszalag sérülése is. A váll esetében elég gyakori sérülésforma a ficam. Általában azok a sportágak a leginkább veszélyesek, melyeket labdával és kézzel játszanak. Ilyen például a vízilabda, kézilabda, röplabda és a tenisz.
Dózsa-Kádár Dóra