

A hólyaghurutot, hétköznapi nevén felfázást, nem szabad félvállról venni, mert könnyen hosszan tartó kellemetlenséget okozhat. Ezt a gyulladásos betegséget sokan a hideggel hozzák összefüggésbe, pedig bakteriális eredetű.
Afelfázás egy gyulladásos folyamat a szervezetben, amely jellemzően a húgyutakat, illetve szinte mindig a húgyhólyagot érinti. Mértékétől függően beszélhetünk alsó vagy felső húgyúti fertőzésről is, ahol az alsó kisebb kiterjedésű területet fed le. A gyulladásért több kórokozó is felelős lehet, köztük az E. coli baktériumok, vagy éppen a staphylococcusok, amelyek a végbél környékéről is vándorolhatnak az érzékeny területre.
A felfázás tünetei jellegzetesek:
Tippek – tanácsok
Hólyaghurut vagy hólyaggyulladás esetén sokat tehetünk magunkért, ha segítségül hívjuk a vizelethajtó gyógynövényeket. Érdemes növényi eredetű, tiszta illóolaj-hatóanyagot tartalmazó gyógyszert választani, amely hatékony baktériumölő, fertőtlenítő, lázcsökkentő hatású szer.
A kamilla köztudottan fájdalom- és gyulladáscsökkentő, de hatásos a cickafark, a rozmaring, a zsálya és az édeskömény is – illetve ezek keveréke, tiszta illóolaja. Fontos, hogy sok folyadékot igyunk: készíthetünk teát cickafarkfűből, mezei zsurlóból vagy csalánból.
Nagyon fontos tudni, hogy a hólyaghurut nem külső fertőzés. Normális körülmények között a hüvelyflóra könnyen elbánik ezekkel a baktériumokkal. A fertőzés akkor jön létre, ha a baktériumflóra nem működik megfelelően (például antibiotikum kúra, túlzott intim higiénia vagy a hüvelyflóra sérülése miatt), illetve ha valami más oknál fogva a baktérium táptalajt talál magának a vizeletben, például cukorbetegség esetében.
Míg újszülött korban az alsó húgyúti fertőzésekre hajlamosabbak a fiúk, mint a lányok, egyéves korra a lányoknál már 8-10-szer gyakoribb a megbetegedés. Ebben nagy szerepe van a női anatómiának: a női húgycső rövid, így a fertőzést okozó baktériumok könnyen feljuthatnak a hólyagba.
Tudta?
Idősebb korban növekszik a felfázás gyakorisága, jellemzően a menopauza után. Ennek oka, hogy a női hormonok hiánya miatt a szövetek elvesztik rugalmasságukat, így könnyebben átjuthatnak rajtuk a baktériumok. Férfiak esetében nemcsak a húgyutat, a húgycsövet érinti a fertőzés, hanem a prosztatát, a mellékheréket, a húgyhólyagot is megtámadhatja és szövődmények is kialakulhatnak. Ha még nem vált összetetté a probléma, akár házi gyógymódokkal is komoly javulás, gyógyulás érhető el, ellenkező esetben azonban mindenképpen orvosi segítséget kell kérni.
Dózsa-Kádár Dóra