

Az elhízás előfordulása a világ országaiban szoros összefüggést mutat a Covid-19 megbetegedéssel és halálozással a World Obesity adatai szerint, ezért a kormányoknak nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk a megelőzésére és a kezelésére.
Mindenki számára elérhetővé kellene tenni az elhízás elleni terápiákat
Az elhízás kiemelt kezelésére hívja fel a kormányok és egészségügyi döntéshozóik figyelmét a World Obesity különös tekintettel a Covid-19 pandémiára. A Nyilatkozatot az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az Egyesült Nemzetek Szervezete és az OECD arra irányuló felhívása inspirálta, hogy „jobb legyen a felépülés” a Covid-19-ből.
hirdetés
A Deklaráció a 2020-as Globális Elhízás Fórumon elért konszenzust tükrözi. A Nyilatkozat rögzíti, az elhízás olyan krónikus, visszatérő, progresszív betegség, amely nem részesül előfordulásához és hatásához mért prioritásban, és amely a feltörekvő gazdaságok egyik leggyorsabban növekvő egészségügyi problémája.
Az elhízás számos egyéb nem fertőző betegség és mentális egészségi zavar kapuja, és jelenleg a Covid-19-hez köthető komplikációk és halálesetek fő tényezőjét jelenti. Lehetőség van arra, hogy minden országban támogassanak, finanszírozzanak és megvalósítsanak különböző intézkedéseket azért, hogy biztosítsák mindenki jobb, a körülményeknek ellenállóbb és fenntartható egészségét most és a Covid-19 utáni időkben.
A Deklaráció legfontosabb üzenete ennek megfelelően: az elhízás további megbetegedések kockázati tényezője, többek között a Covid-19 kimenetelét jelentősen rontó rizikó faktornak tekintendő, ezért megelőzése prioritást érdemel. Az elhízás hosszútávú kezelése a teljes életútra kiterjedően – a fogantatás előtti időszaktól a gyermekkoron át egészen az idős korig – valamint a Covid-19-ből való felépülés során, az egészségügyi ellátó rendszer keretében széleskörű társadalmi összefogás mellett valósítható meg világszerte.
A farmakológiai, életmódbeli, viselkedésterápiás és sebészeti beavatkozásokat, vagy az újszerű kezelési stratégiákat (például telemedicina) minden túlsúlyos ember számára elérhetővé kell tenni. Az egészségügyi rendszer szakmai és strukturális fejlesztése elkerülhetetlen a Covid-19-re adott releváns válasz és az elhízással élők megkülönböztetésmentes ellátása érdekében, továbbá a társadalmi, gazdasági, környezeti rendszerek globális szemléletű kedvező alakítása nélkülözhetetlen a multifaktoriális eredetű globális elhízás kezelésében.